reklama
 
 

Mám syna, přiznal biskup, který se stal prezidentem

14. 4. 2009 16:25
Vztahy Fernanda Luga s Vatikánem dostaly další ránu

Asunción - Paraguayský prezident Fernando Lugo přiznal, že má nemanželského syna.

U jiných hlav státu by to zřejmě vzbudilo jen povytažení obočí, u Luga jde však o zprávu velkého dosahu. Dítě totiž pochází ze vztahu, který měl Lugo ještě v době, kdy jako katolický biskup vedl nejchudší diecézi v zemi.

Odhalení může poškodit Lugovy vztahy s Vatikánem, které jsou pro jakéhokoliv latinskoamerického vůdce velmi důležité, většina obyvatel regionu jsou totiž katolíci. Lugo má přitom z minulosti v Římě už nejméně dva škraloupy.

Nezapírat a nelhat

"Je to pravda. Měl jsem vztah s Vivianou Carrillovou a přiznávám se k otcovství dítěte," citoval z prezidentova televizního prohlášení paraguayský deník Ultima Hora. "Přebírám veškerou z toho plynoucí odpovědnost."

Až dosud sedmapadesátiletý Lugo přitom ústy svého mluvčího vztah s šestadvacetiletou ženou odmítal. Právníci Carrilllové však minulý týden oznámili, že jeho otcovství chtějí prokázat u soudu.

Podle paraguayského tisku chtěl Lugo svým velikonočním oznámením vzít vítr z plachet opozici a učinit tečku za spekulacemi, které mohly ohrozit jeho politickou kariéru.

Odborníci upozorňují, že jiní prezidenti, kteří se octli v podobných problémech - například Bill Clinton nebo Richard Nixon -  si v očích veřejnosti mnohem více uškodili svými vytáčkami, než tím, co skutečně udělali.

Vatikán nespokojen

Senátor Júlio César Velázquez z opoziční Barevné strany přesto vyzval církev, aby Luga exkomunikovala. Naopak Mario Melanio Medina, biskup z paraguayské provincie Misiones, prezidentovo přiznání přivítal a prohlásil, že "lépe později než nikdy".

Sám Vatikán oznámení nijak nekomentoval, vztah paraguayského prezidenta s katolickou církví se však po roce znovu otřásá.

Nejprve měl ještě jako běžný kněz Lugo se Svatou stolicí problémy, když se přidal k takzvané teologii osvobození. Té se říkalo "křesťanský socialismus" a hlásala potřebu levicového aktivismu mezi kněžími. Vatikán přitom politickou propagandu kněžích odmítá.

Lugo, nazývaný "biskup chudých", se však i po výtkách z Říma během své církevní kariéry i nadále snažil o zlepšení materiálních podmínek života věřících, což kulminovalo roku 2007 v jeho úmyslu kandidovat na prezidenta země.

Papež ho tehdy odmítl propustit z duchovního do laického stavu a neochotně tak učinil až po volbách, krátce předtím, než se Lugo v srpnu ujal funkce.

Fernando Lugo

Podle paraguayských médií začal Lugův vztah s Carrillovou v roce 1999, když bylo dívce šestnáct. Chlapec pojmenovaný Armindo Guillermo se narodil 4. května 2007.

Biskupem se Lugo stal o třináct let dříve a svou diecézi opustil v roce 2004. Samotného statu biskupa se vzdal v prosinci 2006, podle Vatikánu jím však zůstal až do srpna minulého roku.

autor: Roman Gazdík | 14. 4. 2009 16:25

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama