Canberra - "Jako premiérce by se mi samozřejmě líbilo, pokud by Austrálie byla republikou," nechala se slyšet týden před parlamentními volbami australská premiérka Julia Gillardová.
Svou myšlenku pak ještě upřesnila - vhodnou příležitost ke změně státního zřízení vidí při příští výměně na britském trůnu. "Královně však zároveň přeji dlouhý a šťastný život," dodala.
Alžběta II. je královnou šestnácti nezávislých států. Narodila se v roce 1926. Své 84. narozeniny oslavila letos v dubnu.
Královna je oblíbená
U Australanů se královna těší poměrně velké oblibě. V roce 1999 se konalo referendum, ve kterém obyvatelé nejmenšího kontinentu světa mohli rozhodnout, zda chtějí i nadále setrvat v monarchistickém zřízení. Pro setrvání se tehdy vyslovila více než polovina hlasujících, celkem 54 procent.
Když Austrálii navštívil v zastoupení své babičky počátkem letošního roku princ William, čekalo ho rovněž přátelské přivítání.
Podle ministra zahraničních věcí Stephena Smithe vítali Australané sedmadvacetiletého prince s nadšením. "Myslím, že královská rodina je tady všeobecně oblíbená - královna a princ William obzvláště," řekl Smith televizi Sky News. Podle reportérky Judy Wadeová zdědil princ William "kouzlo po své matce," tragicky zesnulé princezně Dianě.
Volby budou těsné
I přesto se australská premiérka týden před parlamentními volbami nechala během rozhovoru s novináři unášet myšlenkou na republikánské zřízení. Julia Gillardová je předsedkyní labouristické strany, která v minulých volbách v roce 2007 přerušila dvanáctileté vládnutí konzervativců.
Výsledek letošních voleb však může být podle pozorovatelů velmi těsný. Myslí si to také sama premiérka: "Myslím, že budeme svědky nejvyrovnanějšího závodu v dějinách Austrálie," uvedla Gillardová. Poslední předvolební průzkumy to rovněž potvrzují. Střídavě v nich s těsným výsledkem vítězí labouristé i konzervativci.