Moskva/Varšava - Před sedmdesáti lety zastřelila sovětská tajná policie v Katyni 20 tisíc polských důstojníků. Obětem se dnes poklonil polský premiér Donald Tusk a poprvé v historii také jeho ruský protějšek Vladimir Putin.
Sovětský svaz z masakru až do roku 1990 obviňoval nacistické Německo, pravdu přiznal teprve sovětský prezident Michail Gorbačov.
Vladimír Putin je prvním ruským premiérem, který Katyni ležící na západě dnešního Ruska oficiálně navštíví. K uctění památky obětí přizval také Tuska. Polsko považuje tento krok z ruské strany za velmi vstřícný.
"Nebylo nám dáno minulost změnit, ale je v našich silách ji zachovat, zjistit pravdu a historickou spravedlnost," řekl v Katyni Putin a dodal, že nelze ze zločinů obviňovat ruský národ. "Komunističtí vládci se po desetiletí snažili cynickou lží ukrýt pravdu o katyňských popravách, stejnou lží je i klást vinu za tyto zločiny na ruský národ," cituje server ČT24.CZ ruského premiéra.
Putinův polský protějšek Donald Tusk řekl, že lež o katyňském masakru měla stát u zrodu mýtu polského komunistického státu a naopak pravda o této události položila základ svobodného Polska.
Jak ale připomíná zpravodajský server Die Welt, zůstávají ruské postoje ke katyňskému masakru i přes dnešní vstřícné gesto v mnoha ohledech neměnné.
Příbuzní katyňských obětí podali po neúspěšných procesech u ruských soudů žalobu k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Sedmnáctistránkové stanovisko ruské vlády zní: žádná rehabilitace obětí, žádné odškodnění a žádné vydání dokumentů týkajících se masakru.
Kvadratura kruhu
V písemném dokumentu se Moskva důsledně vyhýbá výrazům "vražda" či "zločin", hovoří naopak o "katyňských událostech".
"Ruský stát se bude vždy bránit nazývat Katyň válečným zločinem nebo zločinem proti lidskosti. Něco takového by totiž nebylo možné promlčet," řekl pro Die Welt historik Jan Malicki z varšavské univerzity. "Na jedné straně Rusko uznává dědictví Sovětského svazu, na druhé straně se chce od minulosti distancovat. To je kvadratura kruhu."
Jak poznamenává server Tagesschau.de, Katyň není jen politickým tématem, které hraje významnou roli v rusko-polských vztazích.
Tisíce pozůstalých a jejich potomků dodnes neznají podrobnosti o osudu svých příbuzných.