Žluté vesty jdou znovu do ulic. Kdo se na ně "nalepil" a co je spojuje se Sarkozym?

Kateřina Vítková Zahraničí Kateřina Vítková, Zahraničí
12. 1. 2019 11:05
V sobotu se ve Francii uskuteční už deváté kolo protestů hnutí žlutých vest. Hlídat je bude na 80 tisíc policistů a četníků. Jak vlastně demonstranti přišli ke svému označení a díky komu? Patří lidé, kteří během protestů zapalují auta a ničí pařížské památky, k hnutí? Přečtěte si přehledné shrnutí.
Hnutí žlutých vest pokračuje v silničních blokádách.
Hnutí žlutých vest pokračuje v silničních blokádách. | Foto: Reuters

Kdo protesty nepřežil?

Protesty žlutých vest vedly po celé Francii k nejméně deseti úmrtím a více než 1600 zraněním.

Zřejmě nejvíce medializovanou obětí je 80letá žena z Marseille, která se do protestů ani nezapletla. Pouze 1. prosince stála u okna svého bytu, když městem procházeli demonstranti. Ženu zasáhl do obličeje zásobník se slzným plynem, když zavírala okenice. Záchranná služba ji okamžitě převezla do nemocnice, během operace ale utrpěla šok a zemřela.

Ostatní nepřímé oběti protestů zemřely při dopravních nehodách. Například 17. listopadu zemřel v Savojsku demonstrant, do kterého narazilo vozidlo. O tři dny později podlehl zraněním z předchozího dne motocyklista, který se snažil vyhnout demonstrantům a narazila do něj dodávka. Kvůli silniční blokádě nepřežil v noci na 2. prosince ani motorista, do něhož narazil kamion, který musel kvůli zablokované silnici prudce zastavit.

 

Právě se děje

Další zprávy