Francouzský boxer napadl policisty při demonstraci. Ustupovali před ním i těžkooděnci

ČTK ČTK
7. 1. 2019 17:07
Francouzská policie v pondělí zadržela bývalého profesionálního boxera, kterého podezřívá z napadení dvou policistů v Paříži během sobotní demonstrace příznivců hnutí žlutých vest. Oznámil to na twitteru ministr vnitra Christophe Castaner. Při osmých sobotních protestech bylo kromě policistů napadeno i několik novinářů, redaktoři zpravodajské stanice BFMTV proto v pondělí na protest o akcích žlutých vest neinformují. Premiér Édouard Philippe se chystá oznámit nová opatření v oblasti veřejného pořádku.
Francouzský boxer napadl policisty při demonstraci. Ustupovali před ním i těžkooděnci | Video: Reuters

"Jedinec, který napadl v sobotu členy pohotovostního oddílu četnictva na Senghorově lávce, se přihlásil místním vyšetřovatelům v Paříži. Okamžitě na něj byla uvalena vazba a bude se muset zodpovídat ze svých činů před justicí," uvedl na twitteru Castaner. Podle agentury AFP je zadrženým bývalý profesionální boxer Christophe Dettinger.

Policie po muži, který napadl policisty na lávce přes Seinu v centru Paříže, od soboty pátrala. Před tím, než se policii sám přihlásil, se na internetu objevilo video, na kterém 37letý mistr Francie v boxu z let 2007 a 2008 přiznává, že reagoval špatně. Zároveň ale tvrdí, že se jen "bránil" tváří v tvář policejnímu násilí. Protestů žlutých vest se prý účastnil od samého počátku.

"Viděl jsem tu represi, viděl jsem policii, jak na nás pouštěla plyn, viděl jsem, jak policie lidem ubližuje… Vyvolalo to ve mě vztek a ano, zareagoval jsem špatně," uvedl Dettinger a vyzval příznivce žlutých vest k pokračování "pokojného" boje.

Podle AFP bude jeden z napadených policistů čtrnáct dní a druhý dva dny v úplné pracovní neschopnosti.

Sobotní protesty žlutých vest, které jsou namířené proti reformní politice prezidenta Emmanuela Macrona, byly již osmé v řadě. Zúčastnilo se jich asi 50.000 lidí po celé Francii. V samotné Paříži se k protestu připojilo asi 3500 lidí.

Kromě policistů napadli protestující v sobotu také několik novinářů a to při demonstracích v Rouenu a na pařížském bulváru Champs-Elysées. Redaktoři zpravodajské stanice BFMTV proto oznámili, že na protest proti útokům na jejich kolegy nebudou dnes o dění kolem žlutých vest informovat.

Premiér Philippe večer hodlá oznámit nová opatření v oblasti "veřejného pořádku", která mají reagovat na "nepřijatelné násilí" na demonstracích žlutých vest.

Video: Váš hlas je oprávněný, řekl Macron po protestech žlutých vest

Emmanuel Macron se vyjádřil k událostem ve Francii | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 18 minutami

Colorado hlásí druhý případ hokejisty nakaženého koronavirem

V kádru hokejistů Colorada Avalanche se objevil druhý případ hráče nakaženého novým typem koronaviru. Klub jméno nezveřejnil, pouze oznámil, že hráč je v domácí izolaci. V NHL se ví dohromady o čtyřech případech, další dva pocházejí z týmu Ottawy.

Klub z Denveru v prohlášení uvedl, že všichni, kdo přišli s hráčem do blízkého kontaktu, byli informováni a zůstávají v karanténě, kterou dříve nařídilo vedení ligy. Žádný další hokejista ani člen realizačního týmu podle klubu nevykazuje příznaky nemoci COVID-19.

Ve čtvrtek vedení Colorada, v němž působí i brankář Pavel Francouz a útočník Martin Kaut, oznámilo první případ nákazy. Nejmenovaný hráč se podle klubu už zcela zotavil.

NHL je přerušená od 12. března, do konce základní části v té době zbývaly zhruba tři týdny. Nyní jsou v karanténě všichni hráči NHL zatím do 6. dubna. Ve Spojených státech amerických počet nakažených koronavirem už přesáhl 100.000 a jsou nejvíce zasaženou zemí na světě.

Další zprávy