Přehledně: Sýrie je humanitární peklo, EU už na pomoc poslala přes 10 miliard eur

Zahraničí Zahraničí
6. 4. 2018 19:22
Ze syrského města Dumá na začátku týdne odešla více než tisícovka povstalců s rodinami. Leží ve východní Ghútě, kam se dlouhodobě nemohla dostat humanitární pomoc. Město přitom před víkendem čelilo intenzivnímu bombardování ze strany syrského režimu. Lidem, kteří žijí v katastrofálních podmínkách, pomáhá i Evropská unie a její členové. Od začátku války přispěli více než 10 miliardami eur.
Východní Ghúta, Sýrie
Východní Ghúta, Sýrie | Foto: Reuters

Humanitární krize v Sýrii

V Sýrii zuří občanská válka od března 2011. O život už přišlo přes 400 tisíc Syřanů, domov opustilo na 11 milionů lidí. Z toho přes pět milionů uprchlo přes hranice.

Humanitární pomoc v současnosti potřebuje více než 13 milionů lidí v Sýrii, téměř polovinu z toho představují děti.

Okolo šesti milionů lidí v nouzi představují vnitřně přesídlení obyvatelé. Skoro tři miliony lidí pak žijí v nepřístupných oblastech, odříznutých boji nebo obléháním. Mezi ty patří nebo donedávna patřily východní Ghúta a provincie Idlíb.

Východní Ghúta se ocitla v obležení vládních jednotek na jaře 2013 krátce poté, co ji ovládli povstalci. V katastrofálních podmínkách tam žilo na 400 tisíc lidí. Syrská armáda zahájila v únoru operaci s cílem získat oblast pod svou kontrolu. Teď ji opouštějí poslední povstalci.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Seemanová překonala český rekord i na kraulové čtyřstovce

Plavkyně Barbora Seemanová překonala v Taškentu další český rekord. Po čtvrteční kraulové dvoustovce posunula nejlepší čas i na dvojnásobné trati. Časem 4:08,89 vylepšila svůj předchozí rekordní zápis z loňského mistrovství světa v Kwangdžu o 84 setin sekundy.

"Čtyřstovka se mi stejně jako včera dvoustovka jela skvěle. Cítila jsem silný záběr, což je pro mě hodně důležité. I když je to čtyřstovka, která vždycky bolí, tak jsem se snažila ke konci do toho ještě kopnout, ale abych nevytuhla, což se ale pochopitelně trochu stalo," popsala rekordní závod dvacetiletá Seemanová v tiskové zprávě.

"Opět skvělý výsledek, vylepšený osobní rekord, český rekord, no prostě paráda. Stále ale cílíme na olympijský A-limit, který Báře stále uniká. Na druhou stranu se zlepšuje a uvidíme, co se stane na jaře," uvedla trenérka Petra Škábová.

Na vynikající časy z International Swimming League v Budapešti navázala v Taškentu Simona Kubová. Po náročném programu posledních týdnů dokázala na 100 metrů znak zaplavat čas 1:00,03 a zopakovat olympijský A-limit. Ten už má splněný od loňského jara.

Zdroj: ČTK
Další zprávy