Ekonomická invaze Číny do Afriky pokračuje. V Keni zaplatila moderní železnici za miliardy dolarů

Hana Vařáková Hana Vařáková
4. 6. 2017 10:48
V Keni tento týden otevřeli novou železniční trať vedoucí z metropole Nairobi do Mombasy na pobřeží Indického oceánu. Má název Madaraka Express a nahradí více než sto let starou železnici, kterou v zemi vybudovali britští kolonizátoři. Trať postavila čínská státní společnost CRBC jako součást velkého železničního projektu, který má propojit sedm zemí v Africe. Podle některých médií to ukazuje, že Spojené státy ztrácí vliv na černém kontinentu.
Slavnostní otevření nové tratě v Nairobi.
Slavnostní otevření nové tratě v Nairobi. | Foto: Reuters

Nairobi - Východoafrická Keňa tento týden představila největší stavební projekt od vyhlášení své nezávislosti v roce 1963. Moderní železniční trať by ale nikdy nevznikla bez "malé" pomoci" jejích asijských přátel - Číňanů.

Dlouhou trať, která má vést z keňské metropole Nairobi do přístavního města Mombasa na východě země, totiž postavili i zaplatili. Čínská státní společnost CRBC do stavby investovala 3,2 miliardy dolarů (zhruba 75 miliard korun).

A tuto středu keňský prezident Uhuru Kenyatta oznámil, že je hotová.

Nová železnice je součástí rozsáhlého projektu, který má propojit sedm afrických států - kromě zmíněné Keni i Etiopii, Jižní Súdán, Demokratickou republiku Kongo, Ugandu, Rwandu a Burundi. Ty by díky tomu získaly navíc dopravní spojení s Indickým oceánem.

Všechny tyto tratě staví CRBC a z 90 procent výstavbu hradí čínská vláda.

Podle magazínu Newsweek to ukazuje, jak Spojené státy postupně ztrácí na černém kontinentu vliv.

Nová trať Nairobi - Mombasa.
Nová trať Nairobi - Mombasa. | Foto: Reuters

Čína patří už delší dobu k největším zahraničním investorům v Africe. Čínské firmy stavějí napříč celým kontinentem i silnice, letiště, univerzitní kampusy nebo sportovní stadiony.

Čínská banka China Eximbank poskytla v Africe v letech 2000 až 2015 půjčky ve výši 63 miliard dolarů. Oproti tomu americká US Eximbank jen 1,7 miliardy dolarů.

Ta podle listu Financial Times navíc působí jen v pěti afrických státech, zatímco čínská banka v 54.

Nový Madaraka Express

Keňané si od moderní tratě mezi Mombasou a Nairobi slibují lepší životní podmínky, nová pracovní místa v regionu a také rozvoj obchodu a turismu.

Úsek měří 470 kilometrů a cestu vlakem zkrátí z nynějších 12 hodin na čtyři a půl.

Nová trať nahradí starou železnici, kterou zde v 19. století postavili Britové. Té se přezdívalo "Bláznivý expres", protože vedla z přístavu Mombasa zdánlivě nikam - do liduprázdného terénu se spoustou zvířat. Teprve později vzniklo město Nairobi, původně jako zastávka na železnici.

První cestující.
První cestující. | Foto: Reuters

Nově otevřená trať nese název Madaraka Express. Slovo madaraka pochází ze svahilštiny a znamená svébytnost.

Pro Keňany má velmi důležitý význam. V zemi se každý rok 1. června slaví Den svébytnosti na počest přijetí první ústavy v roce 1964 a získání nezávislosti na Británii.

Podle prezidenta Kenyatty trať otevírá novou kapitolu v dějinách země.

"Historie začala před 122 lety, kdy Britové, kteří kolonizovali tuhle zemi, začali stavět železnici vedoucí nikam," řekl prezident ve slavnostním projevu, který citovala keňská stanice Citizen TV.

"Dnes navzdory spoustě kritiky slavíme nikoliv 'Bláznivý expres', ale Madaraka Express, který změní Keňu na příštích sto let," dodal Kenyatta.

Opoziční strany v Keni celý projekt kritizují. Podle nich je předražený a jeho ekonomický přínos nadsazený.

Popularita špičkových služeb na železnici v Japonsku roste. Jízdné v luxusním lůžkovém vlaku Šiki-šima dosahuje až 10 000 dolarů. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 45 minutami

Při požáru ubytovny na Sibiři zemřelo 11 lidí, další dva jsou zranění

Jedenáct lidí zemřelo a další dva utrpěli zranění při požáru dřevěné ubytovny pro zahraniční pracovníky v Tomské oblasti na západní Sibiři. S odkazem na místní úřady o tom informovala agentura TASS. Podle uzbeckého ministra pro mimořádné situace pocházelo deset obětí z Uzbekistánu. Jedenáctý mrtvý byl Rus.

Podle ruského ministerstva pro mimořádné události požár vypukl v 04:00 místního času (23:00 SEČ) a zcela zničil objekt o rozloze kolem 200 metrů čtverečních. "Podle posledních informací tam žilo 14 lidí, dvěma se podařilo utéct a 11 dalších zemřelo. Osud zbývající osoby je neznámý," sdělil agentuře TASS místní představitel.

Všechny oběti pracovaly pro dřevařskou společnost Greenwood. Shořelá budova přitom podle ruských úřadů nebyla určena pro bydlení. Na místo neštěstí dorazil gubernátor Tomské oblasti Sergej Žvačkin a nařídil požární bezpečnostní kontrolu v celém regionu.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Bývalé sídlo Tuzexu v centru Prahy koupila skupina Generali, plánuje rozsáhlou rekonstrukci objektu

Dům v centru Prahy, v němž v minulosti sídlil například Tuzex, získala skupina Generali. Budovu na rohu ulic Jeruzalémská a U Půjčovny čeká rozsáhlá rekonstrukce. Cenu transakce ani plánované využití domu Generali neuvedla. V roce 2017 změnil majitele za 355 milionů korun. Podle odborníků by vzhledem k lokalitě byla vhodná přestavba na hotel nebo rezidenční bydlení. Informuje o tom deník E15.

Objekt U Půjčovny 10 je v památkově chráněné lokalitě. Jde o rohový dům se dvěma nezávislými vchody a vjezdem. V budově je kromě komerční plochy 14 bytů. Celá budova má pět nadzemních podlaží. Objekt je z poloviny dřevěná vestavba se zděnými obvodovými zdmi. Součástí areálu je velký sál, který lze využívat na konference. K objektu patří sousední parcela, která byla využívána jako hřiště.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zda bude mít Kubera státní pohřeb, rozhodne rodina, Senát jeho nástupce zvolí v únoru

Den po náhlém úmrtí předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS) se v úterý sejde organizační výbor horní komory Parlamentu, složený z vedení Senátu a zástupců senátních klubů. Očekává se, že jeho členové se vyjádří mimo jiné ke způsobu, jakým Senát uctí Kuberovu památku, a také k výběru jeho nástupce. V novodobé historii země je to poprvé, kdy ve funkci zemřel jeden z nejvyšších ústavních činitelů.

Kubera stál v čele horní parlamentní komory od předloňského roku. Zda bude mít státní pohřeb či pohřeb se státními poctami, záleží na rozhodnutí rodiny.

První místopředseda Senátu Jiří Růžička (za STAN) předpokládá, že Senát by se k volbě nového předsedy mohl sejít na mimořádné schůzi v první polovině února. Kandidáty mohou podle zákona navrhnout senátorské kluby i jednotliví senátoři.

Zdroj: ČTK
Další zprávy