"V 3,40 hodin v noci dostala policie hlášení, že občané slyšeli zvuk podobný výbuchu v Děgťarevské ulici Ševčenkovské části města Kyjeva. Na danou adresu vyjeli policejní vyšetřovatelé, odborníci na výbušniny a kynologové. Na místě objevili zničenou část fasády i vystřelenou nábojnici z granátometu, kterou odeslali na expertízu," uvedla v oficiálním prohlášení kyjevská policie.
Building of TV channel 112 Ukraine attacked with grenade launcher in Kievhttps://t.co/eAIizIhbpG pic.twitter.com/V27BNdmYjs
— NewsFront in English (@ENnewsfront) July 13, 2019
Podle webu Hromadske.ua vyšetřují policisté incident jako teroristický čin a předali příslušné materiály také ukrajinské tajné službě SBU. Sama televizní stanice 112 na svém webu detailně informovala o škodách na své budově, které střelba z granátometu způsobila. Dodala, že během nočního incidentu nebyl nikdo zraněn.
Televize 112 patří podnikateli Tarasu Kozakovi, který se uchází o křeslo v parlamentu za Opoziční platformu oligarchy Viktora Medvedčuka, považovaného za oblíbence ruského prezidenta Vladimira Putina. Na Medvedčuka kvůli jeho vazbám na Kreml uvalily Spojené státy v roce 2014 sankce.
Napadení televizní stanice 112 může podle některých médií souviset s nejnovějším sporem kanálu s ukrajinskou generální prokuraturou. Ta mu ve čtvrtek pohrozila právními kroky, pokud odvysílá dokument amerického režiséra Olivera Stonea, jehož součástí je rozhovor s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.
Dokument "Svět podle Putina" amerického režiséra, jehož někteří považují za Putinova stoupence, již v roce 2017 odvysílaly ruské televize. Putin v něm kritizuje poměry v USA a v zemích amerických spojenců, vyzdvihuje ruské tradiční hodnoty a prezentuje se jako uvážlivý vůdce sebevědomého národa. Čtyřdílný seriál není podle kritiků ničím jiným než polidšťováním autoritářského politika a zatracováním Ameriky.
Napětí před volbami
Na Ukrajině mezitím stoupá napětí před parlamentními volbami, vypsanými na neděli 21. července. Silnou roli v něm hrají také dlouhodobě výbušné vztahy s Ruskem, které v roce 2014 anektovalo ukrajinským Krym a podpořilo ozbrojené separatisty na východě země.
Nový ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který zvítězil v dubnových prezidentských volbách a jeho politická strana Sluha národa je i velkým favoritem blížících se parlamentních voleb, označil urovnání konfliktu na východě Ukrajiny za jednu ze svých priorit.
S ruským protějškem Vladimirem Putinem, který mu po zvolení do funkce prezidenta Ukrajiny odmítl pogratulovat a nebyl ochoten s ním jednat, navázal Zelenskij přímý kontakt teprve tento týden. Mladý ukrajinský prezident nabídl v prvním telefonickém rozhovoru Putinovi nová mírová jednání v Minsku a naznačil, že by se ho mohly zúčastnit hlavy USA, Francie, Británie a Německa.
Ruský prezident následně potvrdil, že je s novým ukrajinským prezidentem ochoten jednat. Uskutečnění takových jednání je ale podle něj nepravděpodobné před parlamentními volbami na Ukrajině a vytvořením nové ukrajinské vlády. "Setkání na vysoké úrovni je třeba důkladně připravit," dodal šéf Kremlu.
VIDEO: Inaugurace nového ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.