Před soud jde kvůli Abú Ghrajbu první důstojník

rak
20. 8. 2007 16:45
Steven Jordan může dostat až 16 a půl roku

Hagerstown (Maryland) -  Už jsou tomu tři roky, co šokující fotografie pořízené dozorci v bagdádské věznici Abú Ghrajb oběhly svět.

Snímky nahých vězňů naskládaných do pyramidy a ohrožovaných psy označil prezident George W. Bush za největší nezdar amerických vojsk v Iráku.

Steven Johnson, jenž velel v káznici vyšetřovacímu centru, je teď prvním důstojníkem, kterého ponižujicí fotografie zachycující kruté zacházení, přivedly před soud.

16 a půl roku

Zatím bylo za týrání vězňů odsouzeno 11 vojáků. Rozsah jejich trestů začíná na několika hodinách veřejných prací a končí deseti lety odnětí svobody.

Johnson svou vinu odmítá. V rozhovoru pro Washington Post se minulý měsíc označil za obětního beránka. Podle svých slov se v Abú Ghrajbu pouze snažil o zlepšení podmínek pro vojáky, kteří nebyli k hlídání vězňů vycvičeni.

Ačkoliv se Jordan na žádné ze zveřejněných fotografií neobjevuje, žalobci ho obviňují z obdobných praktik.

Zároveň měl bránit výkonu spravedlnosti, když o událostech v Abú Ghrajbu lhal. Celkem mu hrozí 16 a půl roku vězení. Soud potvrá podle odhadů asi dva týdny

Nezodpovězené otázky

"Tyto soudy jsou velmi přínosné. Umožní totiž lidem klást otázky," soudí Tara McKelveyová, která o Abú Ghraibu napsala knihu.

Kontroverzní bývalý ministr obrany Donald Rumsfeld podle svých slov dvakrát zvažoval kvůli Abú Ghrajbu rezignaci.
Kontroverzní bývalý ministr obrany Donald Rumsfeld podle svých slov dvakrát zvažoval kvůli Abú Ghrajbu rezignaci. | Foto: reuters

Nezodpovězených otázek zbývá v aféře irácké věznice víc enž dost.

Jedna z nich souvisí s incidentem, kdy syrský vězeň na Johnsona údajně vystřelil. Následná prohlídka cel z 24. listopadu 2003 podle vyšetřovatelů "odstartovala zneužívání" ze strany dozorců.

Nejasnosti přetrvávají také kolem tvrzení bývalé velitelky věznic v Iráku Janis Kaplinské. Ta přišla kvůli Abú Ghrajbu o hodnost generála, soud jí ale minul.

Před dvěma lety - po odchodu z armády - napsala o aféře knihu. V ní tvrdí, že týrání věžnů bylo "výsledkem protichůdných rozkazů a pravidel, jež sahaly od vojenských velitelů v Iráku až k jednáním civilního vedení ve Washingtonu".

 

Právě se děje

Další zprávy