Ötzi měl 60 tetování a jedl maso kozoroha. Proč před smrtí riskoval, zůstává záhadou

Nejstarší přírodní mumie člověka, nazvaná Ötzi.
Vědci se snažili rozklíčovat i to, jak vypadaly poslední okamžiky Ötziho života. Před několika lety přišli s novou teorií na základě mechorostů, které se blízko jeho těla našly. Tyto rostliny přitom v tak vysoké nadmořské výšce nerostou, stejně tak se tu neobjevují pyly nalezené v žaludku ledového muže.
Když Ötzi zemřel, bylo mu asi 46 let. Na svou dobu (zhruba 3300 let před naším letopočtem) se dožil poměrně vysokého věku. Měřil asi 160 centimetrů a vážil okolo 50 kilogramů. Zranil ho šíp a ve výšce 3210 metrů nad mořem v zimě vykrvácel.
Podle sekvenování jeho genomu v roce 2012 vědci určili, že měl hnědé oči, černé vlasy a byl potomkem populace, jejíž kořeny jsou přítomny na Sardinii a na Korsice.
Před třiceti lety němečtí turisté v Alpách na hranici Itálie a Rakouska našli z ledu vykukující přírodní mumii. Původně si mysleli, že se jedná o ostatky horolezce.
Foto: Profimedia
Dominika Perlínová Dominika Perlínová
19. 9. 2021 15:00
Zemřel před více než pěti tisíci roky, zájem veřejnosti i vědců ale budí dodnes. Přesně před 30 lety našli němečtí manželé na túře v Alpách na italsko-rakouském pomezí mrtvolu muže, který později dostal jméno Ötzi. Nejstarší přírodní mumie od té doby odhalila velkou část ze své záhadné minulosti.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy