Co dělal "ledový muž" krátce před smrtí? Vědci zmapovali poslední hodiny Ötziho

Jana Václavíková Jana Václavíková
6. 11. 2019 20:50
Před více než pěti tisíci lety procházel oblastí Alp na hranici mezi dnešním Rakouskem a Itálií muž, který později dostal jméno Ötzi. Byl však zasažen šípem a zemřel na vykrvácení. Když vědci našli v roce 1991 jeho tělo, stal se Ötzi nejstarší přírodní mumií v Evropě. Nyní se podařilo zjistit, jak strávil posledních pár hodin svého života.
Rekonstrukce nálezu Ötziho.
Rekonstrukce nálezu Ötziho. | Foto: Thilo Parg / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0

Ötzi zemřel v mrazivých Alpách ve výšce 3200 metrů nad mořem, což umožnilo jeho přírodní mumifikaci. Když vědci tělo objevili, bylo stále dobře zachované, stejně jako oblečení a vybavení.

Už dříve zkoumali jeho šest desítek tetování, měděnou sekeru nebo kabát sešitý z ovčí a kozí kůže. Co však upoutalo profesora archeobotaniky Jamese Dicksona, byly mechorosty, které vědci poblíž mumie nalezli. Ty se totiž přirozeně vyskytují v nižších nadmořských výškách, než kde "ledový muž" Ötzi zemřel.

Právě díky těmto mechům a také pylům, jež se dostaly do Ötziho zažívacího traktu během jídla, tým pod vedením Jamese Dicksona zmapoval trasu cesty, kterou Ötzi podnikl krátce před svou smrtí. Studii zveřejnili minulý týden ve vědeckém časopise Plos One.

Přibližně třiatřicet hodin před svou smrtí se Ötzi najedl v místech, kde rostly smrky a borovice. To odpovídá výšce 2500 metrů nad mořem. Poté začal sestupovat níž, do oblastí s výskytem habrovců.

Pravděpodobně se dostal až do údolí Vinschgau v jižním Tyrolsku, do výšky 800 metrů. Tam si nasbíral rašeliník známý pro své antiseptické účinky, protože měl zraněnou pravou ruku. V tuto chvíli ho od smrti dělilo už jen devět až dvanáct hodin.

Vědci se domnívají, že Ötzi před někým utíkal. "Je záhadou, proč podnikl tak náročnou cestu údolím. Pokud ale zvážíme scénář, že byl na útěku, tak by údolí poskytovalo mnoho příležitostí k úkrytu," cituje Dicksona vědecký časopis New Scientist.

Ohledávání ostatků pět tisíc let staré mumie.
Ohledávání ostatků pět tisíc let staré mumie. | Foto: ČTK

Ötzi poté začal opět stoupat. V jehličnatém lese snědl své poslední jídlo, které se skládalo z pšenice a sušeného masa kozorožce a jelena. Poté mu zbývala už jen hodina života, kterou strávil chůzí. Podle spoluautora studie Klause Oeggla není jasné, zda mířil spíš na italskou, nebo rakouskou stranu. Jisté ale je, že do svého cíle nedošel.

Jeho vrah ho zasáhl šípem pod levé rameno a trefil tepnu. Ötzi na místě vykrvácel.

Ötziho osud inspiruje od 90. let filmaře i spisovatele. Ötzi se objevil v dobrodružném románu pro mládež Muž z ledovce rakouského spisovatele Ericha Ballingera a také v šesti filmech a dokumentech. 

Video: Archeologové se v Egyptě pochlubili novým nálezem mumií starých 3000 let

Archeologové se pochlubili nálezem mumií starých 3000 let. Mumii ženy kněze považují za zachovalou. | Video: Asociated Press
 

Právě se děje

Další zprávy