Pravicový extremismus ve východním Německu narůstá a ohrožuje smír v zemi. Útoků byl rekordní počet

Kirill Ščeblykin
21. 9. 2016 17:53
V roce 2015 bylo v Německu spácháno nejvíce politicky motivovaných trestných činů od roku 2001. Pravicový extremismus přitom bují zejména v bývalém NDR, přestože podíl cizinců na obyvatelstvu je nižší než na západě. Vyplývá to z každoroční Zprávy o stavu jednoty německého ministerstva hospodářství a energetiky. Podle vlády proto musí Němci na východě země změnit svůj postoj vůči cizincům, jinak do budoucna neuspějí. Kořeny radikalizace přitom sahají dále než k uprchlické krizi.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Berlín – Nenávist k cizincům a pravicový extremismus v bývalém východním Německu ohrožují podle spolkové vlády společenský smír a hospodářskou stabilitu země. Německo minulý rok zažilo rekordní počet politicky motivovaných trestných činů.

Vyplývá to ze Zprávy o stavu jednoty, kterou každoročně vydává německé ministerstvo hospodářství a energetiky.

Stát je podle ní 25 let od sjednocení stále rozdělen.

"Nepřátelství vůči cizincům, pravicový extremismus a netolerance představují velké riziko pro společenský, ale i hospodářský rozvoj nových spolkových zemí," píše se v dokumentu.

Úkolem zprávy je zhodnotit, nakolik se obě části země od sjednocení Německa v roce 1990 k sobě znovu přiblížily. Dokument se tradičně věnuje hospodářskému dohánění bývalého západního Německa. Východní Němci byli totiž ve chvíli sjednocení o více než polovinu chudší než jejich spoluobčané v západní části země.

Extremisté ve východním Německu útočili často

Počet útoků v Německu byl loni nejvyšší od roku 2001, kdy se statistika o politicky motivovaných trestných činech začala vést. Nejznámějším z nich se staly násilné střety pravicových extremistů, kteří protestovali proti zřízení místního azylového centra, s policisty v saském Heidenau ze srpna minulého roku.

Údaje německé tajné služby BfV za minulý rok přitom poukazují zejména na vysoký počet pravicově-extremistických útoků v bývalé NDR.

K nejvíce útokům na milion obyvatel došlo ve spolkových zemích Meklenbursko – Přední Pomořansko (58,7) a Braniborsko (51,9). Průměr v západních regionech je přitom pouze 10,5 útoku na milion obyvatel.

Kromě Berlína je přitom podíl cizinců v bývalé NDR na celkovém počtu obyvatelstva nižší než v západních spolkových zemích. Podle zprávy z toho vyplývá, že "násilí proti cizincům není podmíněno jejich vysokým počtem."

Ministerstvo zároveň varuje, že pokud chtějí obyvatelé bývalé NDR do budoucna uspět, budou svůj vztah k cizincům muset přehodnotit. "Východní Německo bude mít dobré vyhlídky pro rozvoj pouze jako region otevřený světu, kde se budou všichni jeho obyvatelé cítit jako doma a účastnit se společenského života," citoval z dokumentu Handelsblatt.

Nejvíce náchylné k pravicovému extremismu mají být především venkovské oblasti na východě země.

Uprchlická krize extrémní projevy zviditelnila

Zpráva si také všímá, že se v průběhu uprchlické krize staly extrémní projevy viditelnějšími, a dokonce mluví o tendencích k radikalizaci, které mají sahat až k většinové společnosti.

Kořeny radikalizace však podle autorů sahají dále než pouze k začátku uprchlické krize. V boji proti ní by se podle nich měla vláda opřít o občanské spolky, místní podnikatele či obce.

"Drtivá většina společnosti ve východním Německu stojí za demokracií a tolerancí," stojí ve zprávě, je však třeba ji podpořit, aby se "pravicově-extremistickému nebezpečí otevřeně a jasně postavila, aby už dále nemohla hlasitá menšina ovládat a zkreslovat celkový obraz."

Od sjednocení Německa uplynulo již více než dvacet pět let a někdejší hranice mezi východním a západním Německem je stále znát. To se týká jak ekonomických ukazatelů, tak i spotřebních návyků nebo rozdílů ve vzdělávání.

Hrubý domácí produkt je v bývalé NDR dosud více než o čtvrtinu nižší než na západě země. Žáci na východě zase dosahují lepších výsledků v matematických testech PISA.

Němci mají naopak stejně dětí na obou stranách bývalé hranice a také již přestalo masové stěhování Němců na západ země, které začalo v 90. letech.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Ledecká a spol. přišly kvůli počasí o dnešní super G v Mořici

Lyžařky včetně Ester Ledecké dnes ve Svatém Mořici závodit nebudou. Superobří slalom Světového poháru byl odvolán kvůli hustému sněžení a silnému nárazovému větru. Start byl naplánován na 11:30 SEČ, po brzké ranní inspekci ale muselo vedení závodu dnešní program zrušit.

Další super G je podle původního harmonogramu na pořadu v neděli. Lyžařská federace FIS hledá pro odvolaný závod náhradní termín, v úvahu připadá přeložení na pondělí.

Dnešní superobří slalom měl být prvním rychlostním závodem v sezoně, lyžařky dosud absolvovaly dva slalomy, jeden obří slalom a také jeho paralelní variantu. Olympijská vítězka Ledecká je ve švýcarském středisku jedinou českou reprezentantkou ve startovní listině.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vítr zastavil lanovku na Ještěd, v Libereckém kraji měli hasiči 21 zásahů

Hasiči v Libereckém kraji měli kvůli silnému větru v noci 21 zásahů, převážně na Frýdlantsku. Ve většině případů se jedná o popadané stromy blokující komunikace, železniční trať, popřípadě spadané větve na dráty elektrického vedení, uvedli hasiči na Twitteru. Kvůli silnému větru nejezdí od rána kabinová lanovka na Ještěd v Liberci.

"Podle předpovědi to vypadá, že asi dnes jezdit nebudeme," uvedl přednosta lanovky Vladimír Štěpán. Rychlost větru na horní stanici podle něj dosahuje 108 kilometrů v hodině, přípustných pro provoz lanovky je maximálně 58 kilometrů v hodině.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nejméně 18 obětí si vyžádalo důlní neštěstí v Číně, po dalších obětech záchranáři pátrají

Nejméně 18 horníků se udusilo oxidem uhelnatým v dole na jihozápadě Číny, uvedla dnes agentura AP s odvoláním na čínskou státní televizi. Záchranáři pátrají po dalších pěti pohřešovaných havířích. Podle serveru Global Times se jednoho horníka podařilo zachránit. Příčiny neštěstí úřady vyšetřují.

Podobná neštěstí jsou v Číně poměrně častá. Před rokem v uhelném dole v provincii Kuej-čou na jihozápadě Číny přišlo při výbuchu o život 14 lidí.

Častou příčinou nehod často bývá nedodržování bezpečnostních pravidel a zpravidla po neštěstích úřady slibují jejich přísnější vymáhání. Nicméně počet obětí mezi horníky v posledních letech podle dostupných údajů klesal.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Američtí poslanci odhlasovali celonárodní legalizaci marihuany, návrh nejspíš narazí v Senátu

Sněmovna reprezentantů Kongresu USA, ve které mají většinu demokraté, se vyslovila pro dekriminalizaci marihuany na federální úrovni. Pro vyškrtnutí marihuany ze zákona o omamných látkách v pátek hlasovalo 228 zákonodárců, proti bylo 164 členů sněmovny, převážně z řad republikánů, uvedly tiskové agentury. Současně upozornily, že návrh nejspíše neprojde v Senátu, ve kterém mají většinu republikáni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy