Pětina dětí, které se loni narodily v Německu, má matku cizinku

ČTK ČTK
21. 9. 2016 12:10
Každé páté dítě narozené v minulém roce v Německu přivedla na svět matka se zahraničním pasem. Podíl matek-cizinek tak poprvé po 18 letech vystoupal na 20 procent. Mezi rodičkami bez německého občanství převažovaly Turkyně a Polky. Uvedl to dnes spolkový statistický úřad ve Wiesbadenu. Mezi lety 1996 až 2014 se podíl matek-cizinek pohyboval mezi 17 až 18 procenty. Vloni se v Německu narodilo celkem 738 000 dětí, z toho 148 000 matkám bez německé státní příslušnosti. Obzvlášť velký nárůst zaznamenali statistici u počtu potomků Syřanek, Rumunek a Bulharek. Zatímco v roce 2014 porodily Syřanky v Německu 2300 dětí, vloni to již bylo 4800.
Foto: Thinkstock
 

Právě se děje

před 51 minutami

Moderní pětiboj by mohl na OH v Paříži trvat jen 90 minut

Na olympijských hrách v Paříži v roce 2024 by mohla soutěž v moderním pětiboji trvat pouhých 90 minut. Výkonná rada mezinárodní unie UIPM schválila návrh nového formátu tradičního olympijského sportu, jenž by měl být dynamičtější a atraktivnější pro fanoušky i televizní přenosy. V současnosti trvá závod prakticky celý den a bojuje o udržení v programu her.

Nový formát počítá s vylučovacím systémem, který pomůže výrazně zkrátit dobu soutěže. Dvacet minut je vyhrazeno na parkur, 15 minut na šerm, 10 minut na plavání a 15 na závěrečnou kombinaci přespolního běhu se střelbou. Mezi disciplínami mají být desetiminutové přestávky.

Moderní pětibojaři nový systém předloží Mezinárodnímu olympijskému výboru. Jeho výkonná rada bude 7. prosince rozhodovat o soutěžním programu OH 2024, v němž se chce moderní pětiboj udržet. UIPM také chce vedle závodů mužů a žen zařadit do programu třetí medailovou disciplínu, smíšenou štafetu.

Moderní pětiboj je jediným sportem, jenž byl vytvořen přímo pro olympijské hry. Jeho velkým propagátorem byl zakladatel moderního olympijského hnutí Pierre de Coubertin a poprvé se v něm bojovalo o cenné kovy v roce 1912 ve Stockholmu.

"Moderní pětiboj byl původně pětidenní soutěží. V Atlantě 1996 byl zhuštěn do jednoho dne a v Londýně 2012 jsme zkombinovali laserovou střelbu s během, abychom připravili ještě dramatičtější vyvrcholení. V Tokiu v roce 2021 budeme mít všech pět disciplín na jednom stadionu a nyní po dvou letech detailního zkoumání a diskuzí představujeme něco mimořádného: moderní pětiboj trvající 90 minut," uvedl prezident UIPM Klaus Schormann.

Testovací soutěže v novém formátu se konaly v září v Budapešti a Káhiře a podle federace měly u sportovců pozitivní ohlas.

Zdroj: ČTK
Další zprávy