Pozůstalí dostanou za pád mostu na Slovensku odškodnění

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
19. 12. 2012 16:33
Rodiny dostanou po 33 tisících eurech, tedy zhruba 833 tisících korunách
Zřícený most u slovenské obce Kurimany na Spiši
Zřícený most u slovenské obce Kurimany na Spiši | Foto: Repro TV JOJ

Bratislava - Slovenská vláda odškodní pozůstalé po obětech listopadové tragédie při stavbě dálničního mostu na východě země.

Kabinet premiéra Roberta Fica rozhodl, že odškodné po 33 tisících eurech (zhruba 832 000 korunách) dostane do konce roku od ministerstva dopravy devět lidí.

Mezi nimi jsou nezaopatřené děti, manželky nebo rodiče po dělnících, kteří při tragédii přišli o život. Dohromady stát rodinám vyplatí  297 tisíc eur, což odpovídá 7,5 milionům korun.

K neštěstí, které si vyžádalo čtyři lidské životy a 11 zraněných, došlo během betonáže, kdy se zřítila podpůrná konstrukce mostu.

Stejnou sumou jako nyní stát před třemi lety odškodnil i pozůstalé po obětech výbuchu v dole v Handlové, kde přišlo o život 20 lidí. "Vždy, když se stala tragédie, nespoléhali jsme se jen na firmy nebo pojištění," řekl Fico.

Viník stále neznámý

Rodiny obětí tragédie při stavbě mostu na budované dálnici dostanou peníze také od Sociální pojišťovny, která ze zákona vyplácí příspěvky v případě pracovního úrazu zaměstnance. Kromě toho odškodné slíbily vyplatit pozůstalým i stavební firmy, které se na stavbě mostu podílely.

Vyprošťování zavalených lidí bylo pro záchranáře vzhledem k množství zříceného materiálu velmi náročné
Vyprošťování zavalených lidí bylo pro záchranáře vzhledem k množství zříceného materiálu velmi náročné | Foto: Repro TV JOJ

Zakázku na výstavbu dálnice, kde se tragédie stala, získala česká firma Bögl & Krýsl spolu se slovenským Váhostavem. Bögl & Krýsl pochybení odmítá, na budování zhroucené konstrukce mostu si najal subdodavatele. Vyšetřování případu ukončeno nebylo. Jednou z možných příčin pádu konstrukce mohl být podle dřívějších informací chybný statický výpočet nebo selhání stavebního dozoru.

Bögl & Krýsl čelí problémům také v Česku, kde je jedním z pěti účastníků soudního řízení v souvislosti se zřícením mostu ve Studénce v roce 2008. Tehdy zahynulo osm lidí, desítky osob utrpěly zranění.

 

Právě se děje

Další zprávy