Most na Slovensku prý spadl proto, že stavbaři šetřili

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
5. 11. 2012 18:45
Při neštěstí na budované dálnici zemřeli 4 dělníci, dalších 12 utrpělo zranění
Zřícený most u slovenské obce Kurimany na Spiši
Zřícený most u slovenské obce Kurimany na Spiši | Foto: Repro TV JOJ

Bratislava - Neštěstí na stavbě dálničního mostu, při němž minulý týden zemřeli čtyři dělníci a dalších dvanáct utrpělo zranění, odstartovalo na Slovensku debatu o vlivu nízkých cen na bezpečnost a kvalitu budované infrastruktury.

Kvůli nedostatku zakázek se prý stavbaři ve veřejných soutěžích v poslední době předbíhali v tom, kdo státu slíbí postavit silnice levněji.

Budovaný most na východě Slovenska, kde došlo k tragédii po kolapsu podpůrné konstrukce během betonování, je součástí devět kilometrů dlouhého úseku budoucí dálnice.

Tendr na jeho výstavbu vyhrálo loni konsorcium české firmy Bögl & Krýsl a slovenského Váhostavu. Vítězná nabídka byla pro stát nejvýhodnější ze všech, které 13 účastníků tendru předložilo, a o zhruba třetinu levnější, než byl státní odhad hodnoty zakázky.

"Tvrdíme, že extrémně nízké ceny dálnic se musejí někde projevit. Ať již v kvalitě nebo komfortu pro cestující. Doufám, že tomu nebylo v tomto případě, protože pokud by někdo šetřil na tomto místě a ohrozil své zaměstnance, to už by byl skutečně nonsens," řekl státní tajemník slovenského ministerstva dopravy Andrej Holák.

Cena byla dumpingová, přiznala stavební firma

Exministr dopravy Ján Figeľ, za jehož působení v minulé vládě se zmiňovaný tendr uskutečnil, reagoval prohlášením, že nízké ceny s tragédií nesouvisejí. "Pokládám to buď za neodbornost, nebo za úmysl, který vede k vytloukání kapitálu na neštěstí, nebo za nabíhání na novou vyšší cenovou úroveň ve prospěch firem," reagoval Figeľ na vyjádření Holáka.

Obrazem: Připomeňte se, co se stalo ve Studénce:

Jeden ze členů konsorcia stavebních firem, společnost Váhostav, už po podpisu smlouvy na výstavbu dálnice upozornil, že s podobnou cenovou nabídkou by delší dobu na trhu fungovat nedokázal. V tendru firma ale chtěla uspět, protože předtím dokončila větší stavby.

Tragédie na slovenské dálnici zřejmě poznamená chystanou novelu zákona o veřejných zakázkách. Vláda už dříve zvažovala, že v soutěžích nebude posuzovat nabídky s nejnižší a nejvyšší cenou. Podle ministra vnitra Roberta Kaliňáka by firmy, které u státní zakázky selžou, navíc měly být vyloučeny z dalších tendrů.

Ministr tím reagoval na českou společnost Bögl & Krýsl, které měla na starosti most, kde k tragédii došlo. Společnost je v ČR jako subdodavatel jedním z pěti účastníků soudního řízení kvůli tragické nehodě ve Studénce na Novojičínsku, kde se v srpnu 2008 zřítil most před jedoucí vlak. Zahynulo tehdy osm lidí a desítky dalších skončily se zraněními.

Na výstavbu mostu na slovenské dálnici si firma Bögl & Krýsl najala slovenskou firmu, která si podpůrnou konstrukci zase objednala u svého subdodavatele. Podle Holáka ale za stavbu odpovídá její hlavní dodavatel.

Stavební experti po návštěvě místa tragédie uvedli, že samotné betonování i podloží pod rozestavěným mostem bylo v pořádku. Spekuluje se, že k pochybení došlo u samotné podpůrné konstrukce. Definitivně jasno však bude asi až za několik týdnů, až po odstranění sutin místo prozkoumají experti.

 

Právě se děje

Další zprávy