Požár památníku zastřeleného mladíka vyvolal nové napětí

ČTK ČTK
23. 9. 2014 23:08
Černošská většina v americkém Fergusonu obviňuje radnici, že pro záchranu památky na zastřeleného Michaela Browna, neudělala dost.
Archivní fotografie z rasově motivovaných protestů ve Fergusonu.
Archivní fotografie z rasově motivovaných protestů ve Fergusonu. | Foto: Reuters

Ferguson - Požár památníku černošského mladíka, jehož v červenci zastřelil bělošský policista, vyvolal v úterý napětí v americkém Fergusonu.

Část černošské většiny obyvatel obviňuje místní radnici, že pro záchranu památníku neudělala dost. Podle starosty města, které v srpnu po zmíněném incidentu ovládlo násilí, je situace opět vážná.

Lidé na 21tisícovém předměstí St. Louis ve státě Missouri nanosili na místo improvizovaného památníku pro 18letého Michaela Browna řadu předmětů, z nichž část z neznámých příčin vzplála. Někteří se nahněvaně obrátili na vedení města, že pro ochranu památníku neudělalo dost.

"Napětí roste. Bereme to velmi vážně," řekl starosta Fergusonu James Knowles III., podle nějž zřejmě oheň na místě, kde byla řada svíček, vzplál nešťastnou náhodou. Požár prý objevil jeden z policistů, který na něj ihned upozornil hasiče.

Kvůli vyhrocené situaci, která se podle starosty znovu může vymknout kontrole, rozhodl Knowles o odložení tradičního festivalu plánovaného na nadcházející víkend.

Incident, při němž v polovině srpna zastřelil policista Darren Wilson Browna šesti ranami, vyšetřuje FBI. Zatímco někteří místní tvrdí, že měl černoch v tu chvíli ruce nad hlavou a vzdával se, podle policie mladík, který byl údajně podezřelý v souvislosti s loupeží, policistu napadl. Zda bude Wilson obviněn z trestného činu zatím není jasné. Ministerstvo spravedlnosti zároveň šetří dlouhodobé praktiky fergusonské policie, kterou část místních viní z diskriminace černochů. Okolo 90 procent členů policejního sboru tvoří běloši.

V průběhu srpnových nepokojů, při nichž ve městě platil výjimečný stav a zasahovala národní garda, byly zraněny desítky lidí a zhruba dvě stovky policie zadržela.

Aby situace opět úřadům nepřerostla přes hlavu, snaží se nyní radnice pořádat například veřejné debaty o údajné diskriminaci a možném zlepšení přístupu policie. Jedna z nich se konala v pondělí a další jsou naplánovány na příští týdny.

 

Právě se děje

Další zprávy