Střety pokračují. Poblíž Fergusonu zemřel další černoch

ČTK ČTK
19. 8. 2014 23:39
K uklidnění emocí vyzval i prezident Barack Obama, došlo ale naopak k dalším střetům, při nichž policisté zastřelili dalšího mladého muže černé pleti.
Demonstranti z Fergusonu.
Demonstranti z Fergusonu. | Foto: Reuters

Ferguson - Americká policie v noci na dnešek nasadila slzotvorný plyn proti stovkám protestujících lidí v nepokoji zmítaném Fergusonu. Místní obyvatelé se v pondělí večer opět shromáždili v ulicích tohoto předměstí St. Louis, aby se domáhali spravedlivého vyšetření zastřelení neozbrojeného černošského mladíka bělošským policistou.

Navzdory tomu, že k uklidnění emocí vyzval i prezident Barack Obama, došlo opět ke střetům. Nedaleko Fergusonu navíc policie zastřelila dalšího mladého muže černé pleti.

Místní úřady ve Fergusonu zatím stále mění strategii, ale rasové nepokoje se nedaří utišit, komentuje situace v americkém Missouri šéfredaktor Aktuálně.cz Pavel Tomášek.
Místní úřady ve Fergusonu zatím stále mění strategii, ale rasové nepokoje se nedaří utišit, komentuje situace v americkém Missouri šéfredaktor Aktuálně.cz Pavel Tomášek. | Video: DVTV

Podle velitele místní policie Rona Johnsona se policisté dostali do palby z řad demonstrujících. "Policisté nevystřelili jedinou kulku, ačkoli čelili silnému útoku," sdělil Johnson na tiskové konferenci.

Policie prý zabavila dvě střelné zbraně a zatkla 31 lidí, mezi nimiž byli podle stanice BBC lidé až z tak vzdálených míst jako Kalifornie nebo New York. Johnson vyzýval lidi, aby protestovali za dne, protože nočních demonstrací využívají "kriminální živly skrývající se v davu s cílem vyvolat chaos".

Proti davu, který už nebyl tak početný jako v minulých dnech, stáli pořádkoví policisté a nasazeno bylo také jedno obrněné vozidlo a vrtulník. Národní gardisté, kteří měli místním policistům pomáhat, si udrželi odstup.

Nedaleko Fergusonu v úterý navíc policisté zastřelili 23letého černocha při zásahu, k němuž byli přivoláni po loupeži v obchodě. Podle policie mužům zákona hrozil nožem a choval se nepředvídatelně. Policisty prý dokonce pobízel, aby ho zastřelili. Přes výzvy, aby nůž odložil, se muž k policistům přiblížil na jediný metr, načež policisté začali střílet. Přesné okolnosti incidentu jsou předmětem vyšetřování.

Podle CNN místo nového činu leží jen tři kilometry od Fergusonu. Podle agentury AP se tam navíc shromáždil velký dav.

___________________________________________________

Máte rádi zpravodajský on-line deník Aktuálně.cz? Nominujte nás v anketě českého internetu Křišťálová lupa. Hlasovat můžete zde. Za Váš hlas děkujeme!

 

Právě se děje

před 55 minutami

Italští poslanci vyslovili důvěru vládě premiéra Conteho. Kabinet v úterý požádá o důvěru také druhou komoru Senát, kde ale nemá zaručenou většinu

Zdroj: ČTK
Další zprávy