St. Louis zažilo další nepokoje po smrti černošského mladíka

ČTK ČTK
12. 8. 2014 8:00
Nové srážky demonstrantů s policií byly menšího rázu, ozývala se ale střelba. Zprávy o zranění se nepotvrdily.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Washington - Druhým dnem pokračují v americkém St. Louis nepokoje vyvolané sobotním incidentem, při kterém policie zastřelila neozbrojeného černošského mladíka. Na předměstí Ferguson policisté v pondělí večer zasahovali slzotvorným plynem proti davu demonstrantů, několik osob bylo podle místních novinářů zatčeno.

V neděli se na předměstí Ferguson uskutečnilo pietní shromáždění na památku osmnáctiletého Michaela Browna, akce ale rychle přerostla v nepokoje. Rozzuřený dav raboval obchody, ničil zaparkovaná auta a zapálil budovu v areálu čerpací stanice.

Pondělní srážky s policií byly menšího rozsahu, z davu se ale podle agentury Reuters ozývala střelba. Skupina černošských mladíků se shromáždila u jedné z budov vypálených o víkendu, několik stovek lidí na policisty zaútočilo. Zprávy o zranění osob se nepotvrdily.

Zvedal ruce, nebyl ozbrojen

Policejní vyšetřovatelé údajně zjistili, že zastřelený Michael Brown během incidentu zvedal ruce na znamení, že není ozbrojen.

Jeho příbuzní si jako advokáta najali Benjamina Crumpa, který zastupoval rodinu jiného černošského chlapce, Trayvona Martina, jenž byl při podobném incidentu zastřelen předloni.

Na vyšetřování incidentu v St. Louis se kromě místních policistů podílí i speciální tým FBI. Jméno policisty, který střílel, nebylo zveřejněno. Jde údajně o muže s šestiletou praxí u bezpečnostních složek.

Policejní sbor ve Fergusonu má 53 členů, z nich jen tři jsou černoši. Ve čtvrti, kde žije 21 000 lidí, přitom tvoří Afroameričané dvě třetiny obyvatel.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 47 minutami

Nejméně dva mrtvé a až 20 zraněných si vyžádaly výbuchy bomb v afghánském Dželálábádu. Tamní oblast je považována za baštu Islámského státu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy