Požár se v Braniborsku začal šířit v pondělí, ještě téhož dne muselo své domovy opustit asi 600 obyvatel okresu Labe-Halštrov (Elbe-Elster). Podle hasičů ale nakonec nebude nutná evakuace dalších obcí, naopak na některých místech se lidé mohou vrátit do svých domovů. Nikdo z civilistů nebyl zraněn.
Oheň zasáhl zařízení na chov prasat. Zvířata se nepodařilo včas odvézt a značné množství jich na místě uhynulo. V noci se plameny dostaly také na bývalé letiště, kde stojí několik hal.
Proti plamenům bojuje už zhruba 450 hasičů, kterým pomáhají dva vojenské hasičské vrtulníky s kapacitou pět tisíc litrů, které nabírají vodu z jezera Kiebitz. Úřady vyhlásily zákaz koupání v jezeře. Další tři vrtulníky se očekávají, kvůli vyhodnocení situace je na místě i policejní vrtulník.
Boj s plameny bude podle odhadů hasičů trvat ještě několik dní. V oblasti jsou na úterý hlášeny mírné dešťové přeháňky, ale není jasné, zda spadnou i přímo nad požárem. Podle meteorologů lze očekávat nárazy větru o rychlosti až 60 kilometrů za hodinu, což by mohlo požár ještě více rozdmýchat.
Příčinou 90 procent všech lesních požárů je lidská činnost, uvedlo braniborské ministerstvo životního prostředí. Lesy v Braniborsku mají rozlohu přibližně 1,1 milionu hektarů a prakticky v celé této spolkové zemi teď platí nejvyšší, pátý stupeň nebezpečí lesních požárů.
Z Národního parku České Švýcarsko, kde nadále hoří, se oheň už v pondělí rozšířil také do Saského Švýcarska na německé straně hranice. V úterý se situace výrazně zhoršila, uvedla agentura DPA. Úřady důrazně vyzvaly turisty, aby se této lokalitě vyhýbali, jinak riskují své zdraví i životy.
Od úterního rána je na místě nasazeno 254 hasičů a jednotky spolkové a zemské policie, které musely být vyslány na pět lokalit. O den dříve to byly tři, píše DPA. Přes noc nikdo i kvůli vlastní bezpečnosti nezasahoval. Do boje s požárem se zapojila dvě vodní děla, každé o objemu 10 000 litrů, a dva vrtulníky. Vodu čerpají z řek Labe a Křinice (Kirnitzsch).
S požáry bojuje Řecko, Francie i Itálie
S lesními požáry už několik dní bojuje také Řecko, Francie nebo Itálie. Na severu Řecka šestým dnem hoří u národního parku Dadia, který patří k nejvýznamnějším v zemi. Zasahuje tam na 320 hasičů i armáda a také desítky dobrovolníků. Pomalu se daří dostat pod kontrolu požár na ostrově Lesbos, píše server Ekathimerini.
Ve Francii se rozsáhlé lesní požáry podařilo zastavit v pondělí, ale hasiči stále ještě bojují s menšími ohnisky. Místní obyvatelé i média teď upínají pozornost hlavně na zraněná zvířata. Maskotem jedné ze zasažených vesnic se stalo zraněné mládě veverky. Myslivecký spolek v Biscarrosse vyrazil do lesa a zvěři dováží potravu a vodu, aby přežila ve zničené krajině, píše server Sud Ouest.
Florencie musela dočasně přerušit provoz mezinárodního letiště kvůli lesnímu požáru, který propukl západně od města. Informovala o tom agentura ANSA. Plameny se podle italských úřadů začaly šířit v lesní školce v obci Lastra a Signa a rychle pohltily i okolní porost, olivové háje, pole a lesy. Na místě pomáhají dva vrtulníky a deset jednotek dobrovolných hasičů. Další jsou na cestě.
"Plameny ohrozily několik domů a jako preventivní opatření jsme přistoupili k evakuaci," uvedla podle listu Firenze Post starostka obce Lastra a Signa Angela Bagniová.
Správa mezinárodního letiště Peretola, které leží na severozápadním okraji Florencie, se kvůli dýmu rozhodla dočasně přerušit odlety i přílety. Vítr kouř z lesního požáru totiž nese do cesty klesajícím i stoupajícím letadlům.
S požárem se potýká také střední Itálie. Oheň u vísky Saccovescio v regionu Umbrie dosud spálil přes 200 hektarů lesa a porostu a je podle ANSA nadále aktivní.