Potvrzeno: Za Havlem míří Clintonovi i Albrightová

Zahraničí Zahraničí
20. 12. 2011 19:56
Havlova přítelkyně Madeleine Albrightová pronese smuteční řeč
Sarkozy ano, Merkelová zřejmě ne. Seznam smutečních hostů se plní
Sarkozy ano, Merkelová zřejmě ne. Seznam smutečních hostů se plní | Foto: Reuters

Praha - Do Prahy se v pátek sjedou státníci ze všech koutů světa. Přijedou uctít památku prvního českého prezidenta Václava Havla.

Potvrzení účasti přicházejí z celého světa. Jedním z prvních potvrzených hostů byl francouzský prezident Nicolas Sarkozy, který svou účast oznámil na Twitteru.

Do Prahy přiletí také Havlova blízká přítelkyně a někdejší ministryně zahraničí Spojených států Madeleine Albrightová. Na obřadu by měla - stejně jako prezident Václav Klaus a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg - pronést smuteční řeč. 

Spojené státy zastoupí ještě manželé Clintonovi.

Z Německa přijede prezident Christian Wulff, naopak kancléřka Angela Merkelová se do Česka nechystá. Prostřednictvím Twitteru pouze oznámila, že se přijde na českou ambasádu v Berlíně podepsat do kondolenční knihy.

Ze Slovenska dorazí prezident Ivan Gašparovič a premiérka Iveta Radičová. Účast potvrdili také prezidenti Rakouska, Slovinska a Estonska Heinz Fischer, Danilo Türk a Toomas Hendrik Ilves.

Podle České televize nebude chybět ani gruzínský prezident Michail Saakašvili, který Havlovi v půlce října předal v Praze nejvyšší gruzínské státní vyznamenání - Řád svatého Jiří.

Zdravotní stav naopak nedovolí cestu bývalému sovětskému prezidentovi Michailu Gorbačovovi. V úterý odpoledne proto přišel osobně uctít památku Václava Havla na českou ambasádu v Moskvě.

Komorowski onemocněl, EU rozhodne ve čtvrtek

Angela Merkelová na české ambasádě v Berlíně
Angela Merkelová na české ambasádě v Berlíně | Foto: Reuters

O smutečních hostech se spekuluje od Havlova nedělního úmrtí. Zastupitelské úřady během pondělí čekaly na oznámení termínu pohřbu, aby začaly s organizací příletů svých politiků.

Polsko například řešilo, jak sladit pohřeb s návštěvou prezidenta Bronislawa Komorowského v Číně. Ten se ale ze státní návštěvy vrací nemocný, a tak se s největší pravděpodobností pohřbu nezúčastní.

Zvažuje se i přílet premiéra Donalda Tuska. Přiletět by měli také Havlovi souputníci z dob disentu Lecha Walesy a Adama Michnika či maršálek polského senátu Boguslaw Boruszewicz.

Do Prahy se chystá také výprava z Bruselu. O tom, kdo ze zástupců unijních institucí dorazí, bude podle zastoupení Evropské komise v Praze rozhodnuto do středečního večera.

Jasné dosud není ani složení delegace z Itálie. Podle vyjádření politické kanceláře italského velvyslanectví v Praze se rozhodne až ve čtvrtek.

Nedorazí izraelský prezident Šimon Peres. "Bohužel v tu dobu nemůžu z Izraele odjet. Rozhodně mám ale v plánu položit na jeho hrobku květiny, jak to teď děláte vy v Čechách, a oslavit tak jeho výjimečnost a velikost. Jeho život a jeho svobodného ducha," řekl v exkluzivním rozhovoru pro Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

Další zprávy