Potvrzeno: Slováci našli antibiotika v mase z Polska

Alexandra Malachovská Alexandra Malachovská
2. 7. 2013 12:40
Polská prokuratura léky v potravinách prošetřuje
V Polsku prý nenajdete prase, které by nedopovalo.
V Polsku prý nenajdete prase, které by nedopovalo. | Foto: Reuters

Varšava (od naší spolupracovnice) - Polský trh s potravinami obchází strašák: zvířata nadívaná antibiotiky.

Tamní chovatelé i veterináři údajně dopují dobytek i drůbež látkami, které způsobují rakovinu. Přestože špičky státní správy zprávy o řádění "veterinární mafie" odmítají, prokuratura začala záležitost prošetřovat.

Antibiotika v mase z Polska teď dokonce našli na Slovensku. V polských kuřecích prsou odhalili slovenští veterináři téměř čtyřnásobné překročení povoleného množství antibiotik. Závadný výrobek zákazníkům nabízel jeden z obchodů v Popradu.

Hádky o kvalitu

Polsko má s potravinami problém dlouhodobě - poslední dobou musí neustále vyvracet spekulace o jejich pochybné kvalitě. A to jak doma, tak v zahraničí.

Skandál s používáním zakázaných látek pak vyvolala reportáž televizní stanice TVN, která v pořadu Uwaga! (Pozor!) uvedla, že se chovatelé nezdráhají pomáhat zvířatům k růstu preparáty z Číny, obsahujícími zakázaný metronidazol, a dalšími nebezpečnými prostředky.

Reportérka Edyta Krześniaková, která se půl roku vydávala za chovatelku či dealera léků, tvrdí, že veterinární kontrola už léta "mhouří oko" nad nezákonným nasazováním antibiotik. Při svých pochůzkách oslovila asi 25 lidí, již se prý zajímali hlavně o cenu, nikoli o původ nabízených preparátů. Přiznávali přitom, že zvířata běžně "dopují".

Nasazování antibiotik jako růstových stimulátorů je v Polsku zakázáno od roku 2006. Na dodržování zákona by měli dbát veterináři. Reportérka však tvrdí, že v Polsku "nejsou zvířata bez antibiotik" a veterináři jsou údajně s chovateli spolčeni.

Kontroly metronidazol neodhalily

Zprávy ze sousední země znepokojily i českou Státní veterinární správu, která už si vyžádala stanovisko polské strany. Polský veterinární inspektorát své kolegy v minulých dnech ujistil, že při žádné z pravidelných kontrol z uplynulých dvou let nebyl metronidazol nalezen.

Obrazem: Nejzdravější potraviny nepatří k těm nejdražším

Českým kolegům navíc naznačil, že by si měli hledět svého. Dlouho se prý totiž neměli k vysvětlení, proč se v českém mase  na polském území vyskytly zárodky tasemnice.

List Gazeta Wyborcza připomíná, že aféra s antibiotiky navazuje na problémy s polskými potravinami, včetně skandálů kolem používání technické soli v potravinářství, odhalení mléka s jedem na myši či přidáváním koniny k hovězímu masu.

Hysterie českých médií?

Je za vším jen česká hysterie?
Je za vším jen česká hysterie? | Foto: Aktuálně.cz, Alexandra Malachovská

Bombastické články o "jedech" v potravinách ovšem mají značnou odezvu také v českých médiích a jsou dlouhodobě bolehlavem pro polské diplomaty. Polská ambasáda v Praze letos dokonce zveřejnila prohlášení, v němž "mediální hysterii" vůči polským produktům označila za snahu vytlačit polské výrobky z českého trhu.

"Polské potraviny na českém trhu působí jako palčivý problém," říká nová polská velvyslankyně v Praze Gražyna Bernatowiczová. Podle jejích slov se z malé záležitosti dělají velké aféry. "Nemohu pochopit, proč se tak věci mají," diví se zkušená diplomatka. Podle ní Polákům na kvalitě potravin naopak velmi záleží.

"Jsou vyhledávány v celé Evropě a nikde s tím nemáme problém," zdůraznila při setkání s novináři. Podle ní je však těžké vyloučit "nepoctivou konkurenci", kvůli níž se na trh dostávají vadné výrobky. Nejde ale o politickou otázku, kterou by se měly zabývat vlády, míní.

Tusk jezdí po světě se salámem a křenem

Polští novináři i výrobci přesto svým politickým špičkám vyčítají nedostatečný důraz při obraně dobrého jména své země.

"Polský premiér a šéf diplomacie nedělají nic, aby zadrželi šířící se kampaň proti polským potravinám v Evropě," napsal před časem server rmffm.pl. Zdůraznil, že se politici oficiálně nezastávají produktů kritizovaných v Česku, na Slovensku nebo ve Velké Británii.

Televize TVN ve své reportáži ovšem připomněla, že právě v době, kdy její reportérka pátrala po epizodách lékového skandálu, premiér Donald Tusk a ministr životního prostředí vychvalovali polské potraviny v Evropě. Upozornila, že na jarní setkání se slovenským protějškem se předseda polské vlády vydal se salámem a křenem.

Po objevení antibiotik v mase z Polska na Slovensku se mu ale budou polské potraviny nepochybně vychvalovat zas o něco hůř.

 

Právě se děje

Další zprávy