V bangladéšské vesnici záhadně narostl počet potratů. Vědci vypátrali důvod

Patrik Salát
2. 12. 2018 20:08
Dostat se do bangladéšské vesnice Failla Para není vůbec jednoduché. V době sucha se úzký chodník promění v bažinu, v období dešťů zcela zmizí pod hladinou. I samotná vesnice připomíná hromadu bláta s několika chatrčemi a ohradou pro kuřata.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Tyto bažinaté oblasti byly kdysi rýžovými poli, která sice nebyla nějak výjimečně výnosná, místním ale pěstování rýže k obživě stačilo. Ty časy jsou ale dávno pryč. Kvůli klimatickým změnám a stoupající hladině moře se už rýže pěstovat nedá.

"Už tady nic neroste," říká pro britskou stanici BBC Al-Munnaharová, matka tří dětí. "Život tady je těžký."

Třicetiletá Al-Munnaharová je také jednou z několika žen z Failla Para, která se v minulosti musela vyrovnat s potratem. To by samo o sobě nebylo nic neobvyklého, vědci z bangladéšského výzkumného centra ICDDRB ale nyní zjistili, že právě na východním pobřeží země extrémně narostl počet potratů. A podle nich spolu vše souvisí.

Bangladéš patří mezi země nejvíce ohrožené globálním oteplováním. Upozorňuje na to i nedávná studie provedená americkými vědci, která vyšla v časopise Nature. Podle ní bude 200 tisíc obyvatel žijících na pobřeží ročně nuceno opustit své domovy a přestěhovat se do vnitrozemí kvůli zhoršujícím se záplavám.

Dalším důvodem je sůl, která kontaminuje půdu a zasahuje úrodu. Právě tato látka hraje zásadní roli i ve výzkumu, který odhalil nezvykle vysoký počet potratů v oblasti.

Výrazné rozdíly

"Dopady klimatických změn na Zemi jsou dost zřetelné, ale dopady na lidské tělo? Ty nevidíme," říká Manzoor Hanifi z výzkumného institutu ICDDRB.

V letech 2012 až 2017 vědci zaznamenali 12 867 případů těhotenství ve sledovaných komunitách z přímořských oblastí a vnitrozemí. Výzkum nakonec zjistil, že ženy žijící ve výšce sedm až 20 metrů nad mořem mají 1,3 krát větší pravděpodobnost potratu. Jinými slovy: ženy z nízkých nadmořských výšek jsou mnohem ohroženější než ty, které obývají výše položené oblasti.  

"I když to vypadá, že rozdíl je jen malý, registrujeme rostoucí počet potratů v níže položených oblastech," dodává Hanifi.

Jak za vše může sůl?

Vědci věří, že za tento rozdíl je zodpovědná sůl. Jak hladina moře stoupá, slaná voda zaplavuje řeky, prameny i půdu. Tím se dostává do podzemní vody a kontaminuje ji. Ženy v níže položených oblastech ale kontaminovanou vodu pijí nebo ji používají k vaření.

V regionu Chakaria, kde se zmíněná vesnice Failla Para nachází, lidé konzumují více než 16 gramů soli denně. Světová zdravotnická organizace (WHO) přitom doporučuje, aby člověk konzumoval nanejvýš pět gramů soli. Zvýšená konzumace může způsobit vysoký krevní tlak nebo infarkt - a v případě těhotných žen také potrat.

Bangladéšané ale nevědí nic o hrozbách, které může sůl přinášet. Navíc ani nemají na výběr. Jiný zdroj pitné vody v mnoha případech neexistuje.

"Pokud se brzy nic nezmění, bude to jen horší a Bangladéš pocítí dopady klimatických změn ještě více," odhaduje Hanifi.

Bangladéš patří k nejchudším státům na světě, a protože se nachází v nízké nadmořské výšce, je také jednou z nejvíce ohrožených zemí klimatickými změnami. Podle OSN by mohla stoupající hladina moře v roce 2050 ohrozit život až 27 milionů Bangladéšanů.

Video: Hladomory a epidemie. O blížící se klimatické katastrofě v Česku mlčíme, říká Pixová

Vědci bijí na poplach a vyzývají státy a lidstvo k rychlé a radikální akci. Klima se mění mnohem rychleji než se původně čekalo, říká Pixová. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 13 minutami

Skokani budou mít po MS jen tři závody, vítězem SP je Granerud

Norský skokan na lyžích Halvor Egner Granerud se stal s předstihem celkovým vítězem Světového poháru. Mezinárodní lyžařská federace FIS dnes oznámila, že po mistrovství světa se uskuteční jen tři individuální závody v Planici, v nichž už Graneruda nemůže nikdo předstihnout.

Kvůli pandemii koronaviru byly zrušeny čtyři březnové závody SP v Norsku. FIS nakonec nenašla náhradní hostitele, pouze přidala ještě jeden závod k závěrečným dvěma v Planici. Finále seriálu se uskuteční na mamutím můstku ve Slovinsku od 25. do 28. března.

před 1 hodinou

Karlovarský festival se kvůli pandemii přesouvá na srpen

Letošní 55. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary se uskuteční od 20. do 28. srpna. Z tradičního termínu na přelomu června a července jej pořadatelé přesunuli kvůli pandemii koronaviru. "Posun o sedm týdnů nám nabídne lepší možnost uspořádat tuto kulturní akci tak, aby svým rozsahem byla co nejbližší podobě, na jakou jsou naši návštěvníci zvyklí," vysvětlují.

"Doufáme, že v průběhu následujících měsíců dojde k významnému rozšíření vakcinace a díky tomu zvládnutí pandemické situace tak, aby bylo možné uspořádat karlovarský festival v maximálně bezpečné formě. Jsme pochopitelně připraveni dodržet všechna platná opatření," doplňuje Jiří Bartoška, prezident festivalu. Ten loni nahradila čtyřdenní přehlídka filmů v kinech, zamýšlený podzimní překlenovací přehlídka se navzdory plánům neuskutečnila.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Odbory: Škoda chce do roku 2023 snížit počet zaměstnanců o 3000

Automobilka Škoda Auto chce podle odborů od letoška do roku 2023 snížit počet zaměstnanců o pět procent, tedy asi o 3000 lidí. Zastavil se už například nábor nepřímého personálu, a to zejména mimo výrobní oblasti. Uvedl to ve čtvrtek týdeník Škodovácký odborář. Odbory se snižováním počtu zaměstnanců nesouhlasí a chtějí snížit pětiprocentní krácení personálu na minimum. Vyjádření firmy zjišťujeme. Škoda Auto zaměstnává téměř 39 000 lidí, z toho v Česku asi 34 000. Jedná se o kmenové zaměstnance, kromě nich v automobilce pracují i agenturní pracovníci.

"Odborová organizace tento postup kritizuje, je totiž nutné nejen podat informaci, ale celý projekt projednat. Odbory KOVO rovněž nesouhlasí s číslem rácia. Udělají proto vše, aby snížily toto neodpovědně stanovené plošné rácio pět procent na minimum," uvedl týdeník.

Vedení firmy by podle odborů snížením počtu pracovníků ohrozilo projekty Škody. "Je naprosto jasné, že pokud by se v ráciu pokračovalo, vytvoříme projekt solidarity, kdy přímí pracovníci odmítnou různé modely pracovní doby, jako je 17(směnný) a 18směnný systém či další formy flexibilní práce, včetně hromadných přesčasů," sdělily odbory.

Zdroj: ČTK
Další zprávy