Rohingové se mají ve čtvrtek začít vracet do Barmy. Podle OSN jim ale hrozí nebezpečí

ČTK ČTK
12. 11. 2018 14:18
Barma v neděli oznámila, že ve čtvrtek zahájí repatriaci statisíců Rohingů, kteří od loňského září uprchli před tažením barmských bezpečnostních sil na bangladéšské území.
Rohingové v Bangladéši.
Rohingové v Bangladéši. | Foto: Reuters

Barmská vláda uvedla, že 15. listopadu je připravena přijmout více než 2000 Rohingů, kteří žijí v uprchlických táborech v Bangladéši

OSN ale vyjádřila obavy, že pro muslimské Rohingy není návrat v tuto chvíli bezpečný, a to i z toho důvodu, že převážně buddhistické obyvatelstvo Barmy proti jejich vracení protestuje. Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky v neděli večer uvedl, že by zástupci rohingských uprchlíků měli mít možnost zhodnotit podmínky pro návrat v Barmě, než budou migranti posláni zpátky.

Na základě barmsko-bangladéšské dohody z konce října by mělo být od poloviny listopadu každý den posláno zpět do Barmy 150 Rohingů. Jeden z vůdců rohingských běženců ale v pondělí agentuře Reuters řekl, že desítky lidí, kteří jsou na seznamu potenciálních navrátilců, z bangladéšských uprchlických táborů v posledních dnech utekly. "Většina lidí na seznamu utekla, aby se vyhnula repatriaci," řekl Abdus Salám, rohingský předák v táboře, který se nachází asi 40 kilometrů jihovýchodně od bangladéšského města Cox's Bázár.

"Lidé se tak bojí, že budou identifikováni, že se ani neúčastní pátečních modliteb," řekl agentuře Reuters jeden z Rohingů, který se s rodinu přesunul z uprchlického tábora u města Cox's Bázár do jiného, aby unikl repatriaci.

Bangladéšské úřady již dříve sdělily, že Rohingy nebudou k návratu do Barmy nutit, poznamenala agentura Reuters.

Od loňského srpna přišlo z převážně buddhistické Barmy do muslimského Bangladéše více než 700 000 Rohingů, kteří vyznávají islám. Barmské úřady Rohingy neuznávají jako etnikum a hovoří o nich jako o nelegálních přistěhovalcích z Bangladéše. V zemi čelí Rohingové dlouhodobě perzekuci, je jim upíráno občanství a základní lidská práva. Když rohingští povstalci loni v srpnu zaútočili na řadu stanovišť barmské policie, armáda zahájila proti příslušníkům této menšiny tažení. OSN označila razie proti Rohingům za etnickou čistku.

Podle nedělního prohlášení barmské vlády mají vracející se Rohingové být nejprve na dva dny umístěni do repatriačních táborů, kde dostanou potraviny a oblečení, a následně se přesunou do tranzitních táborů. Při tomto procesu má poskytovat asistenci Čína, Indie a Japonsko, dodala bez dalších podrobnosti barmská vláda.

Video: Vypálené vesnice v Barmě? V zemi se odehrává občanská válka, oběťmi jsou hlavně civilisté, říká Soe

Pronásledování muslimské menšiny Rohingů je neakceptovatelné, upozorňuje ředitelka Barmského centra v Praze Sabe Soe. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Němečtí ekologové se odvolali proti rozhodnutí, které povoluje dřívější obnovení stavby Nord Stream 2

Německé ekologické organizace se odvolaly proti rozhodnutí Spolkového úřadu pro lodní dopravu a hydrografii (BSH), které povoluje dřívější obnovení výstavby plynovodu Nord Stream 2 v německých vodách. Toto nové povolení tak prozatím pozbývá platnosti, informovala v pondělí agentura DPA.

Nord Stream 2 má po dně Baltského moře přivádět zemní plyn z Ruska do Německa. BSH v pátek schválil okamžité pokračování výstavby plynovodu v německých vodách, zatímco dřívější povolení připouští pokračování výstavby až od konce května. BSH v pondělí potvrdil, že prostřednictvím elektronické pošty obdržel odvolání od ekologických organizaci Deutschen Umwelthilfe (DUH) a Naturschutzbund Deutschland (Nabu).

Zdroj: ČTK
Další zprávy