"Před hodinou jsem měla pacientku, která byla v osmém nebo devátém týdnu těhotenství, a obávala se, že ji odmítneme," popsala pro stanici NBC News lékařka z kliniky v Miami Chelsea Danielsová. "Panuje tu velký zmatek a zděšení."
Umělé ukončení těhotenství, na které měly do roku 2022 ve Spojených státech právo všechny ženy, je stále více omezováno. Poté, co americký Nejvyšší soud zrušil federální právo, vrátil možnost rozhodovat o legislativě jednotlivým státům. Zvláště ty, které kontrolují republikáni, začaly zákrok postupně zakazovat, někde i v případě znásilnění nebo incestu.
Florida byla posledním státem na jihovýchodě USA, který dovoloval interrupce do 15. týdne těhotenství. Jezdily tam tak tisíce žen z širokého okolí, minulý rok jich bylo více než devět tisíc. Většinu z celkových více než 80 tisíc interrupcí, které tu lékaři loni provedli, ale podstoupily Floriďanky. Zdejší soudci však na začátku dubna dali zelenou zákazu potratů po šesti týdnech těhotenství, zákaz začne platit od 1. května.
Spoustu žen jezdilo na Floridu například z Atlanty ve státu Georgia, kde už zákaz potratů po šestém týdnu platí, popsala pro Tampa Bay Times Melissa Grantová, provozní ředitelka neziskové organizace a poskytovatele potratů carafem. Mnoho žen v šestém týdnu ani neví, že jsou těhotné, a když u lékaře dostanou termín prohlídky, je už často pozdě. "Je to emocionálně zničující, mají pocit, že udělaly vše, co mohly," vylíčila Grantová.
Nedostupná péče
"Tvrdím, že to je úplný zákaz potratů, protože více než polovina mých pacientek do té doby netuší, že jsou těhotné," souhlasila lékařka Cecilia Grandeová na tiskové konferenci pořádané neziskovou organizací Planned Parenthood.
Cestu do jiného státu si navíc bude moci dovolit jen malá část pacientek, obávají se lékaři. Nejbližší klinika, kde bude potrat po uplynutí šesti týdnů legální, se nachází v Charlotte - městě v Severní Karolíně vzdáleném 14 hodin autem od nejjižnějšího cípu Floridy. Pacientka, jejíž těhotenství přesáhne 12. týden, kdy Severní Karolína interrupci zakazuje, bude muset jet 17 hodin do jižní Virginie.
Kliniky se proto snaží pomoci co největšímu počtu pacientek, než začne zákaz platit. "Otevíráme další termíny ultrazvukového vyšetření na příštích 30 dní, aby se k nám lidé dostali," potvrdila Michelle Quesadaová z neziskové organizace Planned Parenthood.
Dvacetiletá žadatelka o umělé přerušení těhotenství, která čekala na klinice v Miami na vyšetření, uvedla, že i když nový zákon umožňuje interrupce v případě znásilnění nebo incestu, mnoho žen se stále bojí jít na policii a přiznat se, že byly znásilněny.
Nebezpečí pro těhotné
Těhotným ženám jde kvůli zákazům potratů často o život. "Lékaři nemají volnou ruku a nemohou pacientkám dávat tu nejlepší péči," zdůraznila Grandeová. Připomněla dva případy z nedávné doby, kdy ženy začaly potrácet, a protože se jim lékaři báli vyvolat porod, málem zemřely. Jednou z nich byla Anya Cooková.
S manželem se dlouho snažila otěhotnět, měla za sebou již několik potratů. Nakonec se rozhodla zkusit asistovanou reprodukci. Úspěšně. V 16. týdnu jí ale praskla plodová voda, popsal ženin příběh list Washington Post.
Okamžitě dojela do nemocnice, kde jí lékaři vysvětlili, že přichází o plodovou vodu, ale nemohou s tím nic udělat. Potraty na Floridě směli lékaři v té době provádět pouze do 15. týdne, pokud byl vážně poškozený plod nebo život matky přímo v ohrožení. Plod Cookové byl v pořádku, jen neměl v těle jak přežít. Zdravotní rizika, která ženě hrozila, ale lékaři nevyhodnotili jako tak závažná. Poslali ji domů s antibiotiky a s doporučením, že kdyby se její stav zhoršil, má přijít.
Druhý den porodila na záchodě a začala silně krvácet. Než ji sanitka stihla dovézt do nemocnice, ztratila polovinu krve a lékaři jejího manžela varovali, že možná zemře. Nakonec přežila, ale po absolvovaných zákrocích má nyní ještě mnohem nižší šance na bezproblémový průběh těhotenství.
Šance pro demokraty
"Utíkejte. Utíkejte, protože tady vám nikdo nepomůže," vzkázala Cooková všem ženám, kterým hrozím komplikace v těhotenství poté, co floridské úřady oznámily zpřísnění potratů. Sama je nyní znovu těhotná. Má nařízený klid na lůžku a je vyděšená, co se jí může stát, pokud opět nastanou komplikace.
Přesto mají ženy na Floridě vidinu naděje. Zatímco tamní zákonodárci pracovali na zpřísnění práva na potrat, občanské organizace sbíraly podpisy pro petice. Úspěšně. V listopadu tu místní kromě nového prezidenta Spojených států budou hlasovat také o tom, jestli má být právo na potrat přidáno do státní ústavy.
"Těším se na to, že ženy budou moci získat zpět kontrolu nad svými těly," upíná se na blížící se referendum Grandeová. Stávající prezident Joe Biden, který se v listopadu pokusí obhájit funkci, a jeho poradci mluví o tom, že by díky všelidovému hlasování mohl jinak republikánskou Floridu vyhrát.