Potopený trajekt: Chybí osm set lidí

Red Zah
4. 2. 2006 13:25
Káhira - Záchranářům se podařilo najít kolem 400 přeživších ztroskotání trajektu v Rudém moři. Moře již vydalo 195 mrtvých. Na lodi cestovalo 1272 lidí.
Foto: Marine Marchande

Informace tiskových agentur i médií se v počtech zachráněných a vylovených mrtvých těl liší. Egyptské úřady pak dosud potvrdily pouze 389 zachráněných osob.

Podle agentury AP je už šance, že mohl v moři ještě někdo přežít, v tuto chvíli rovna zázraku.

Loď ztroskotala mezi čtvrteční 17. hodinou a páteční druhou hodinou ranní středoevropského času.

Foto: Aktuálně.cz

Po lodi není stopy

Loď vyplula ze saúdskoarabského přístavu Dubá včera v 7 hodin večer tamního času. Egyptské úřady ji však ztratily po třech hodinách z radaru. Do přístavu Safaga v Egyptě měl trajekt dorazit ve 3 ráno místního času.

Egyptská státní tisková agentura Mena citovala námořní úřad v Safaze, podle kterého se loď potopila 92 kilometrů východně od egyptského přístavu Hurghada.

Zatím není znám osud dalších stovek lidí, které byly na lodi, ani příčina nehody. Poté, co loď zmizela z radarů, byly na její trase pozorovány záchranné čluny, ale loď samotná ne. Všechno tak nasvědčuje tomu, že loď se během několika hodin do rozednění potopila. Není jisté, jak rychle, ani kolika lidem se z ní podařilo uniknout.

Na moři celý den operovaly záchranné lodě a helikoptéry, a neustále pátrají po trosečnících.

Byl příčinou požár?

Kromě pasažérů a posádky bylo na lodi 22 vozidel, 21 kamionů a řada dalších vozidel převážejících zboží. Pomoci na místo neštěstí nyní míří vojenská loď americké armády.

Příčiny nehody jsou zatím nejasné. Egyptský ministr dopravy Muhammad Luftí Mansúr dnes oznámil, že na trajektu propukl před potopením "malý požár."

Bez dalších podrobností ministr pouze dodal, že oheň nezpůsobil explozi.

Podle očitých svědků začalo ve strojovně nebo skladišti hořet 90 minut až dvě a půl hodiny po vyplutí. Posádce se oheň nepodařilo ani po několika hodinách uhasit. Pak se loď během asi deseti minut převrátila a potopila.

Na vině ovšem může být také špatné počasí. Podle informací meteorologů v noci přes oblast přešla fronta oblačnosti. Nyní by mělo být na místě už jasné počasí. Podle CNN mohly být v době neštěstí v oblasti velké vlny a silný vítr.

Úplně vyloučena není ani srážka s jiným plavidlem. V oblasti se pohybuje velké množství lodí plujících přes Suezský průplav. CNN dnes citovala zástupce egyptského námořního dohledu - ten řekl, že o případné srážce by se úřady dozvěděly díky radarům a dalším monitorovacím zařízením. Saúdské úřady však údajně ztratily loď z radaru krátce poté, co vyplula z Dubá.

Stovky cestujících na palubě

Mezi pasažéry lodi Al-Salaam Boccaccio 98 byla většina Egypťanů pracujících v Saúdské Arábii a také poutníci vracející se z Mekky, které vezla loď z přístavu Džidda jižně od Dubá.

Infobox

ÚDAJE O LODI

 • kapacita: 1487 pasažérů
 • délka: 131 metrů
 • šířka: 24 metrů
 • rok výroby: 1970

NEJVĚTŠÍ NÁMOŘNÍ NEŠTĚSTÍ

 • 1904: New York, 1030 obětí
 • 1912: Titanik, 1503 obětí
 • 1914: Japonsko, 1000
 • 1916: Provence, Středozemní moře 3100
 • 1916: Sin Jou, Čínské moře: 1000
 • 1917: Mont Blanc x Imo, Kanada
 • 1921: Čínské moře, 1000
 • 1948: Kiangja, Čína, 3920
 • 1954: Toja Maru, Japonsko, 1172
 • 1987: Dona Paz, Filipíny, 4375
 • 1991: Salam Express, Egypt, 464
 • 1994: Estonia, Finsko, 852
 • 1996: Bukoba, Tanzánie, přes 500
 • 2002: řeka Meghna, Senegal, přes 500
 • 2002: Joola, Senegal, více než 1800

Loď, plující pod Panamskou vlajkou, vlastní egyptská společnost El-Salaam Maritime Transport.

Ztratili jsme s lodí veškerý kontakt krátce poté, co vyplula ze saúdského přístavu," řekl představitel egyptských námořních úřadů, který odmítl sdělit jméno, neboť není oprávněn hovořit s novináři. Pobřežní stanice ale podle Mena nezachytily žádný varovný signál. Podle agentury Mena však zachytila SOS z al-Salaamu jedna z lodí, plujících v tu dobu v oblasti..

Loď Al-Salaam Boccaccio, která dříve patřila italské společnosti Tirrenia a v roce 1999 ji koupila egyptská společnost El-Salaam Maritime, byla vyrobena v roce 1970. Egyptský ministr dopravy však v rozhovoru pro CNN popřel, že by plavidlo bylo ve špatném technickém stavu.

Loď stejné firmy se potopila i loni

Trajekt patřící stejné námořní společnosti s názvem al-Salaam 95 se v Rudém moři potopila loni v říjnu po střetu s kyperským obchodním plavidlem. V tomto případě se podařilo zachránit většinu cestujících.

Egyptský prezident Husní Mubarak dnes nařídil urychlené vyšetření příčin neštěstí a naznačil, že na lodi možná nebyl dostatek záchranných člunů a vest. Egyptská pravidla námořní dopravy vyžadují, aby každá loď měla dostatek záchranných vest, ale dodržování těchto pravidel je často velmi laxní.

Pravděpodobně jde o nejhorší námořní nehodu od února 2004. Tehdy vypukl požár na palubě filipínské výletní lodi v Manilském zálivu. Sto lidí zahynulo, více než sedmi stovkám se podařilo zachránit.

Poslední srovnatelná tragédie se odehrála v září 2002 u břehů západoafrické Gambie, kde utonulo na palubě senegalského trajektu více než 1800 lidí. Na lodi státní společnosti Joola s kapacitou 500 lidí jely asi dva tisíce pasažérů.

#reklama

 

Právě se děje

před 29 minutami

Sanitka srazila v Praze na přechodu chodkyni, žena je vážně zraněná

Vážná zranění utrpěla ve středu večer chodkyně, kterou na pražských Vinohradech srazila převozová sanitka, řekla mluvčí pražské zdravotnické záchranné služby Jana Poštová. Policisté zjišťují okolnosti nehody a žádají případné svědky, aby se jim přihlásili, uvedla mluvčí pražské policie Violeta Siřišťová.

Auto osmadvacetiletou chodkyni srazilo na křižovatce Anglické a Londýnské ulice kolem 19:40, řekla policejní mluvčí. Neupřesnila, zda se nehoda odehrála na přechodu.

Záchranáři sraženou ženu odvezli do nemocnice. "Utrpěla mnohočetná poranění," uvedla Poštová. Zdůraznila, že se nejednalo o vozidlo pražských záchranářů.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Při útoku u amerického Pentagonu zemřel policista i útočník, motiv je nejasný

Na autobusové zastávce uvnitř komplexu amerického ministerstva obrany v úterý zaútočil muž na člena ochranky Pentagonu a zabil ho. Sedmadvacetiletý pachatel pak následně zemřel při přestřelce. Podrobnosti incidentu, který si vynutil dočasné uzavření celého sídla amerického ministerstva obrany, zatím nejsou jasné, federální vyšetřovatelé nicméně sestavují profil útočníka a snaží se přijít na motiv jeho činu, napsala agentura AP.

Pachatelem byl podle několika vyšetřovatelů zřejmě Austin William Lanz. Podle nejmenovaných zdrojů AP se rozběhl na člena ochranky Pentagonu George Gonzaleze a pobodal ho do krku. Další policisté na místě útočníka následně zastřelili.

K útoku došlo na zastávce v bezprostřední blízkosti budovy Pentagonu, která je přestupní stanicí mezi metrem a řadou autobusových linek, a jíž denně prochází tisíce zaměstnanců ministerstva.

Mluvčí ministerstva obrany na úterní tiskové konferenci nechtěl médiím sdělit ani základní okolnosti útoku, jen zmínil, že byl napaden policista a že došlo k přestřelce. Nevyloučil také teroristický ani jiný motiv s tím, že nechce zasahovat do probíhajícího vyšetřování. Bližší informace neposkytl ani Federální úřad pro vyšetřování (FBI).

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 55 minutami

U Kralup nad Vltavou vykolejil nákladní vlak, koridor bude stát až do čtvrtečního rána

U Kralup nad Vltavou vykolejil ve středu brzy ráno nákladní vlak. Mimo trať skončily tři vozy. Při nehodě se nikdo nezranil, škoda na vlaku dosáhla tří milionů korun, na trati je škoda za jeden milion korun, uvedl mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal. Provoz na trati je zastavený. Omezení se dotkne desítek spojů včetně mezinárodních, uvedly na svém webu České dráhy (ČD). V úseku je náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčího Správy železnic Dušana Gavendy potrvá omezení zřejmě do čtvrtečních brzkých ranních hodin, nyní na místě pokračuje odklízení vykolejených vozů, řekl Gavenda po 20:00.

Nehoda se stala krátce před 05:00 v úseku mezi Kralupy - Libčice nad Vltavou. Podle ČD vykolejil vlak jiného dopravce. "Vykolejil v prostoru výhybky," řekl Drápal. Drážní inspekce na místě zjišťovala příčiny a okolnosti nehody, vyšetřování pokračovalo celé odpoledne. Po jeho skončení na místě začalo odklízení vagonů.

"Je předpoklad, že ještě v noci, odhadem kolem půlnoci, začne oprava trati," popsal Gavenda. Mluvčí Správy železnic Radka Pistoriusová už dnes ráno uvedla, že není poškozené trakční vedení. Podle předběžných informací Českých drah by provoz po jedné koleji mohl být obnoven kolem 4:00.

V úseku Praha-Holešovice - Kralupy nad Vltavou funguje náhradní autobusová doprava, ovšem v omezeném počtu autobusů. Cestující mohou také využít linku Pražské integrované dopravy číslo 370.

Zdroj: ČTK
Další zprávy