Potápěči přežili víkend ztraceni v moři u Tchaj-wanu

Red Zah
28. 4. 2008 15:53
Obrovská pátrací akce korunována úspěchem
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Taitung - O obrovském štěstí může mluvit osm potápěčů z Tchaj-wanu, kteří přežili víkend na otevřeném moři poté, co se během ponoru ztratili ve vodách jižně od ostrova, jež jsou pověstné zákeřnými mořskými proudy.

Jak informuje tchajwanská tisková agentura CNA, rozsáhlá pátrací operace byla zahájena bezprostředně poté, co se v sobotu před polednem potápěči neobjevili ve smluvený čas u své lodi.

Oblast od té chvíle pročesávalo osm hlídkových člunů pobřežní stráže, šest vojenských helikoptér a dvě sportovní rybářské lodě, které si pronajaly rodiny ztracených potápěčů.

Až do nedělní půlnoci bylo pátrání neúspěšné, pak se ale podařilo instruktorovi ztracené skupiny Ting Po-lingovi doplavat ke břehu v přímořském letovisku Taimali a nasměrovat záchranáře k ostatním, kteří se na jeho radu rozdělili do dvou skupin a drželi se za ruce.

Brzy nato se podařilo jedné z helikoptér lokalizovat v temných vodách první - čtyřčlennou -  skupinu vybavenou blikajícími světly pro případ nouze.

Před šestou hodinou ranní záchranáři objevili dalšího z pohřešovaných na pláži a kolem jedenácté se jim podařilo najít i poslední dva nedaleko břehu.

Potápěči podle úřadů z celé šlamastyky vyvázli jen s obličeji spálenými sluncem a s podchlazením.

Oblast kolem skalnatého ostrůvku Chihsingyen ležícího 22 kilometrů od nejjižnějšího výběžku Tchajwanu, kam si vyrazili, je mezi amatérskými potápěči oblíbená, neboť se vyznačuje hustými korálovými útesy s bohatým podmořským životem. Zároveň je ale vyhlášená nebezpečnými proudy, které mohou potápěče zanést daleko do moře.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Výbuch ve městě Ghazní zabil nejméně 26 afghánských vojáků

Nejméně 26 lidí přišlo dnes o život a dalších 17 utrpělo zranění při mohutné explozi ve městě Ghazní, které je správním střediskem stejnojmenné provincie na východě Afghánistánu. Informovaly o tom tiskové agentury citující místní zdroje.

Agentura Ariana news s odvoláním na představitele městské nemocnice napsala, že všichni mrtví i zranění jsou vojáci afghánské armády. Podle prvních informací šlo zřejmě o explozi nálože nastražené v automobilu, který stál u základny ozbrojených sil. Agentura Nová Čína zmínila, že explozi předcházela v místě střelba.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Metropolí Eritrey otřáslo šest explozí, možná šlo o rakety z Tigraje

 Eritrejským hlavním městem Asmarou otřáslo v pátek pozdě večer šest explozí. Informovalo o tom americké ministerstvo zahraničí. Příčina ani přesné místo výbuchů zatím nejsou jasné, nicméně na Asmaru už dříve stříleli rakety povstalci ze sousední etiopské oblasti Tigraje, kde proti nim bojuje etipská armáda, poznamenala dnes agentura Reuters.

"V Asmaře nastalo ve 22:13 šest explozí," sdělilo ministerstvo zahraničí Spojených států na Twitteru. Zároveň vyzvalo americké občany, aby měli stále na paměti konflikt, který se odehrává v Tigraji. Tigraj leží na severu Etiopie a je jedním z jejích autonomních států. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy