Goma - Vláda Demokratické republiky Kongo oznámila, že zasedne k jednacímu stolu s představiteli povstalecké skupiny vedené Laurentem Nkundou (CNDP).
Tato skupina vyhlásila před několika týdny jednostranné příměří a požadovala přímá jednání s vládou. Ta je dosud odmítala.
Vůdce vzbouřenců Nkunda upozorňoval, že pokud vláda na přímá jednání nepřistoupí, bude proti ní dál bojovat.
Boje mezi armádou a rebely na dlouhodobě nestabilním východě Demokratické republiky Kongo vypukly na konci srpna. Asi 250 tisíc lidí následně uteklo z domovů. Červený kříž a některé další organizace situaci označily za humanitární katastrofu.
Jednání Konga a Rwandy
Jednání s tutsijskými povstalci vedenými Nkundou by podle vlády měla začít v pondělí v Keni. Zprostředkovává je OSN.
Vláda rovněž oznámila, že se dohodla se sousední Rwandou na společném postupu a odzbrojení další skupiny rebelů na východě Demokratické republiky Kongo - FDLR, kterou tvoří etnikum Hutuů.
Právě odzbrojení hutuských ozbrojenců z FDLR je jednou z hlavních podmínek, kterou si pro další mír klade Nkundova tutsijská povstalecká skupina.
Podle britské stanice BBC se očekává, že konžská vláda uzavře se rwandskou vládou dohodu o společném postupu proti FDLR s tím, že Rwanda na oplátku využije svého vlivu k ukončení bojů ze strany povstalecké skupiny Laurenta Nkundy. BBC ale upozorňuje, že podobné dohody v minulosti několikrát selhaly.
Nkunda tvrdí, že chrání tutsijské obyvatele právě před útoky Hutuů. Vláda Demokratické republiky Kongo rovněž obviňuje rwandskou vládu, že povstalce vedené Nkundou podporuje. Vláda Rwandy to oficiálně popírá.
Vůdce skupiny FDLR Ignace Murwanashaka BBC řekl, že pokud na ni zaútočí vládní jednotky, bude útoky opětovat.
Ozbrojené skupiny v oblasti
- CNDP (tutsijští povstalci vedení Laurentem Nkundou) - 6000 bojovníků
- FDLR (milice rwandských Hutuů) - 6 až 7000 bojovníků
- Mai Mai (provládní milice) - 3500 bojovníků
- Monuc (mírová mise OSN) - 6000 příslušníků na východě země, 17000 v celé zemi
- Konžská armáda - 90000 (v celé zemi)
Zdroje: OSN a bezpečnostní experti oslovení BBC
Bojovníci ze skupiny FDLR jsou přítomni na východě Demokratické republiky Kongo od rwandské genocidy v roce 1994.
Stanice BBC uvádí, že podle smlouvy uzavřené minulý rok v keňském Nairobi měla být skupina FDLR odzbrojena do konce srpna tohoto roku. Konžská vláda však proti FDLR nezasáhla a po srpnovém termínu začalo na vládní jednotky útočit tutsijské hnutí generála Nkundy (CNDP).
OSN hledá vojáky. EU se je zdráhá poskytnout
I přes příměří jednostranně vyhlášené povstaleckou skupinou Laurenta Nkundy docházelo v minulých dnech k dalším - rozsahem menším - střetům mezi jednotlivými ozbrojenými skupinami.
I nadále je v oblasti velmi špatná bezpečnostní situace. Ozbrojenci páchají násilnosti na civilistech, dochází k rabování a znásilňování.
Jen během prvních šesti měsíců tohoto roku OSN zaznamenala v konžské provincii Severní Kivu 5000 případů znásilnění. Jde pravděpodobně jen o špičku ledovce - OSN předpokládá, že sexuálně motivovaných útoků je mnohonásobně více.
Civilisty v oblasti se snaží chránit mírová mise OSN. Rada bezpečnosti už schválila její posílení o více než 3000 příslušníků. Generální tajemník OSN Pan Ki-mun nyní připustil, že může trvat 4 až 6 měsíců, než tyto jednotky do oblasti dorazí.
OSN požaduje posílení mise od států Evropské unie. Ty se však k vyslání vojáků stavějí zdráhavě. "Většina zemí říká, že jsou příliš vytížené - jednak v Afghánistánu, ale také v Iráku - takže nemají další vojáky k dispozici," cituje agentura Reuters belgického ministra zahraničí Karla De Guchta.
Také české ministerstvo zahraničí oznámilo, že se Česko soustředí na válku v Afghánistánu. "V tuto chvíli jsou naše vojenské kapacity vytíženy v oblastech, které považujeme z pohledu naší zahraniční politiky za prioritnější," sdělila před časem mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Opletalová.
Další informace a souvislosti krize v Demokratické republice Kongo: