Zpráva OSN: V Kongu vraždí a znásilňují všichni

Roman Gazdík
25. 11. 2008 10:38
Obyvatele terorizují rebelové i vládní vojáci
Vojáci konžské armády bijí zajatce poblíž hlavního města Severního Kivu Gomy
Vojáci konžské armády bijí zajatce poblíž hlavního města Severního Kivu Gomy | Foto: Reuters

Goma - Východní část Konga je vedle súdánského Dárfúru v současnosti nejvíce zbídačenou částí světa. Od léta tu ze svých domovů kvůli válce uprchlo čtvrt milionu lidí.

A vraždění, mučení a znásilňování desítek tisíc žen se nedopouštějí pouze rebelové, ale také vládní jednotky, které by měly obyvatelstvo chránit.

Hovoří o tom osmadvacetistránková zpráva úřadu generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna, který zatím marně žádá státy OSN, aby do oblasti poslaly další jednotky, školitele a vojenskou techniku.

Masakry a znásilňování

Podle Panovy zprávy jsou konžská armáda a policie "zodpovědné za velké množství vážného porušování lidských práv během sledovaného období (červenec až listopad - pozn. red.), konkrétně svévolných poprav, znásilňování, mučení a krutého, nelidského a ponižujícího zacházení".

Foto: Aktuálně.cz

Vládní činitelé také dali podle Pana podnět k zatýkání a vyhrožování novinářům a lidskoprávním aktivistům.

Podobně se chovají i tutsijští rebelové generála Laurenta Nkundy a jejich nepřátelé z hutuské milice zvané Demokratická fronta za osvobození Rwandy (FDLR), jejíž někteří členové se ještě v řadách Interahamwe podíleli na masakru 800 tisíc Tutsijů a umírněných Hutuů ve Rwandě na jaře 1994.

Rebelové podle OSN "hromadně zabíjejí, mučí, unášejí, násilně rekrutují dětí, násilně vyhánějí z domovů a ničí (uprchlické) tábory, zotročují a znásilňují".

MONUC žádá o další muže

Jedinou silou, která tak může místní civilisty i západní humanitární pracovníky v oblastí Severního Kivu ochránit, je nynější největší mise OSN MONUC, která je však podle zpráv i se svými sedmnácti tisíci vojáky příliš malá.

Rada bezpečnosti minulý týden schválila nasazení dalších více než 3000 mužů. Jak je však v takových případech obvyklé, členské státy se do doplňování mise příliš nehrnou.

Podle agentury IPS je tak pravděpodobné, že nejvíce mužů poskytnou země, které tam mají i nyní největší kontingenty. Jde o Indii, Pákistán, Uruguay, Bangladéš, Jižní Afriku a Nepál.

Vrtulníky máme, nepošleme

Česká republika do východního Konga vojáky bojovat neposlala, má zde pouze několik pozorovatelů. Podle ministerstva zahraničí jsou priority české armády nyní jinde, zejména v Afghánistánu.

Pan požádal země OSN také o 18 vrtulníků včetně 260 členů personálu. Přestože ministr zahraničí ČR Karel Schwarzenberg připouští, že vrtulníky Česko má, politická vůle k jejich vyslání prý chybí.

Zpráva mezinárodních humanitárních organizací už Českou republiku kritizovala za to, že helikoptéry nebyla schopna poskytnout pro misi OSN UNAMID, která chrání uprchlíky genocidy v Dárfúru.


 

Právě se děje

před 4 hodinami

Fotbalisté Turína uhráli remízu na Laziu a zachránili se, sestupuje Benevento

Fotbalisté FC Turín uhráli v dohrávce 25. kola italské ligy bezgólovou remízu na hřišti Lazia Řím, jež v závěru nastřelilo dvě tyče, a zachránili se v Serii A. Nejvyšší soutěž jako třetí opouští Benevento, které se připojí už k dříve známým sestupujícím Crotone a Parmě.

Turín získal potřebný bod navzdory tomu, že v posledních minutách čelil velkému tlaku favorizovaného Lazia. V 84. minutě domácí kanonýr Ciro Immobile nastřelil z penalty jen tyč, stejně jako v šesté nastavené minutě hlavou Manuel Lazzari.

Kolo před koncem tak Turín získal čtyřbodový náskok před osmnáctým Beneventem, které trénuje bývalý hvězdný útočník Filippo Inzaghi. Lazio vedené jeho mladším bratrem Simonem skončí šesté a bude hrát v příští sezoně Evropskou ligu.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

V Praze Kbelích dnes večer přistál první ze dvou nových letounů CASA pro českou armádu. Modernizovaný model doplní nynější flotilu čtyř letounů

Zdroj: ČTK
Další zprávy