Poslední šance Berlusconiho: ruský pas a noví svědci

Martin Novák Martin Novák
26. 11. 2013 11:41
Kreml odmítá spekulace o tom, že italský expremiér se stane ruským diplomatem.
Vladimit Putin promlouvá na tiskové konferenci po schůzce se Silviem Berlusconim.
Vladimit Putin promlouvá na tiskové konferenci po schůzce se Silviem Berlusconim. | Foto: Reuters

Řím - Už jen málo možností zbývá Silviu Berlusconimu, aby zabránil svému vyloučení ze Senátu a následnému odpykání ročního trestu.

Buď se mu podaří obnovit svůj proces, nebo může být poslední záchranou pas jiné země. Pas, který by mu umožnil odjet, nebo by ho "přikryl" diplomatickou imunitou.

Reputaci země svolné k vydávání pasů a občanství známým osobnostem, kteří si přejí svoji domovskou zemi opustit, získalo v posledních měsících Rusko. Před vysokými daněmi tam prchl z Francie herec Gérard Depardieu, o podobném kroku mluví i Brigitte Bardotová.

Pobyt v největší zemi světa dostal také bývalý pracovník amerických zpravodajských služeb Edward Snowden.

Bude Berlusconi dalším novým Rusem? Italská média, dokonce i ta vlastněná Berlusconim, o tom vážně spekulují.

Italský politik a Vladimir Putin jsou velkými přáteli. Oslovují se křestními jmény a oba tvrdí, jak si skvěle rozumějí. Berlusconi jako premiér razil velmi vstřícnou politiku vůči Moskvě, a dokonce svého času navrhoval, aby se Rusko stalo členem Evropské unie.

Nyní je ruský prezident v Římě a první den návštěvy v pondělí se setkal s papežem Františkem. Pak večeřel s Berlusconim v jeho paláci.

Pravicový list Libero, který má obvykle dobré informace z okolí Silvia Berlusconiho, napsal: "Ano, Putin zvažuje, že mu dá diplomatický pas, který by Berlusconimu umožnil strávit zbytek života v Antigui, na Bermudách nebo ve Svatém Mořici."

Zmínka o karibském ostrově Antigua odkazuje k vlastním slovům italského expremiéra, který prohlásil, že kdyby měl pas, už by byl dávno na Antigui. Prý ne proto, že se chce skrýt před italskou justicí, ale protože je "vyčerpán politickými tahanicemi".

Putinův mluvčí dnes popřel, že by italský politik a byznysmen měl v nejbližších dnech či hodinách ruský pas dostat. Spekuluje se ale i o tom, že Kreml by mohl Berlusconiho jmenovat ruským velvyslancem ve Vatikánu.

Teprve nedávno však na tento post nastoupil nový diplomat. A vztahy mezi Moskvou a Svatým stolcem jsou vzhledem k napětí mezi římskokatolickou a ruskou pravoslavnou církví složité, takže nejde o takzvaný "šolich", jak se někdy říká diplomatickým postům v místech, kam si ambasador vysílající země jede spíš odpočinout než pracovat.

Proti takové variantě hovoří i fakt, že dát pas vrcholnému politikovi vlivné evropské země je přece jenom jiný kalibr než slavnému herci. Ani Putin zřejmě nebude riskovat skandál, jaký by tento krok v Itálii a Evropské unii vyvolal.

Berlusconi nyní spoléhá na to, že se mu podaří obnovit proces, ve kterém byl odsouzen do vězení za daňové úniky při nakupování televizních pořadů pro svou společnost Mediaset. Žádá vyslechnutí nových svědků a posouzení nově se objevivších důkazů.

"Il Cavaliere", jak se mediálnímu magnátovi a vůdci strany Forza Italia přezdívá, měl ještě jednu možnost, jak se vyhnout ztrátě senátorské imunity a ročnímu vězení. Dostat milost od prezidenta Giorgia Napolitana.

Ale nepožádal o ni, pouze řekl, že prezident by mu ji měl dát. Napolitano poté prohlásil, že tak neučiní. Tudy cesta tedy zřejmě nepovede.

Berlusconi ale samozřejmě do opravdového vězení jít nemusí. Ještě jako premiér prosadil zákon, podle kterého si osoby pokročilého věku mohou nižší tresty odsedět v domácím vězení nebo vykonat veřejně prospěšné práce.

 

Právě se děje

Další zprávy