V lednu v Portugalsku hrozil kolaps zdravotnictví. Teď uvažuje o uvolnění restrikcí

ČTK ČTK
2. 3. 2021 19:34
Portugalsku se podařil v boji proti pandemii covidu-19 neobvykle prudký obrat, když se z pozice země s nejrychleji rostoucím počtem nakažených a nejvyššími počty obětí v přepočtu na obyvatele dokázalo za měsíc dostat do stavu, kdy vláda zvažuje uvolnění restrikcí. V nemocnicích je nyní nejnižší počet lidí za čtyři měsíce a přírůstky infikovaných jsou oproti konci ledna dvacetinové, píše Reuters.
Portugalská vláda má další postup v boji s pandemií oznámit 11. března.
Portugalská vláda má další postup v boji s pandemií oznámit 11. března. | Foto: Reuters

Letos v lednu desetimilionovému Portugalsku reálně hrozilo riziko kolapsu zdravotnictví. Průměrný denní počet nových případů nákazy na milion obyvatel byl na hodnotě 1083, což tehdy bylo podstatně více než v Česku, kde tento údaj v téže době byl 678. Rekordní denní bilance nových případů se šplhaly k 15 000, každý den umíralo několik stovek pacientů.

Teď portugalské úřady ohlásily, že za posledních 24 hodin se nákaza potvrdila u necelých 700 lidí, 38 osob zemřelo. V nemocnicích se nyní s covidem-19 léčí na běžných odděleních asi 2000 lidí, ještě začátkem února to bylo skoro 7000. Na jednotkách intenzivní péče je nyní 446 pacientů.

Přísná uzávěra v Portugalsku platí od půlky ledna a premiér v úterý na obyvatele apeloval, aby restrikce dál dodržovali a umožnili tak postupné uvolnění zákazů. "Myšlenka, že tragédie se nemůže opakovat, je chybná. Může se to stát znovu, pokud se lidé budou znovu chovat stejně," řekl António Costa. "Nemůžeme opět dělat tytéž chyby," dodal.

Vláda má další postup v boji s pandemií oznámit 11. března. Do té doby chce zejména pokračovat s očkováním.

"Už máme více naočkovaných než nakažených a díky tomu se do budoucnosti můžeme dívat s nadějí," uvedla ministryně zdravotnictví Marta Temidová.

Portugalsko proti covidu-19 zatím naočkovalo něco přes 885 000 lidí. Od začátku pandemie eviduje zhruba 805 000 případů nákazy a 16 389 úmrtí.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Spolupracovnice Navalného Sobolová zastavila svoji předvolební kampaň

Spolupracovnice ruského opozičního představitele Alexeje Navalného Ljubov Sobolová oznámila na facebooku, že zastavuje svoji kampaň před zářijovými volbami do Státní dumy. K tomu rozhodnutí ji podle jejích slov dovedly obavy o bezpečnost svých podporovatelů v situaci, kdy vláda pronásleduje své oponenty, i skutečnost, že jí jako spolupracovnici organizace, která byla prohlášena za extremistickou, kandidovat zakazuje zákon.

Zdroj: ČTK
Další zprávy