Slovensko tepe do Matoviče za vítání Sputniku, premiér mluví o bratislavské kavárně

Slovensko obletěly neobvyklé záběry. Premiér Igor Matovič na letišti v Košicích osobně společně s ministrem zdravotnictví Markem Krajčím přivítal první dodávky ruské vakcíny Sputnik V proti koronaviru. Do země je dopravilo armádní letadlo v pondělí v podvečer. Celá akce proběhla tajně. A vládní koalice se kvůli tomu dostala do vyhroceného sporu.
Ruskou vakcínu Sputnik pro Slováky přijel přivítat premiér Matovič. | Video: Asociated Press

Ruský výrobce Sputniku zatím nepožádal o schválení Evropskou lékovou agenturu (EMA), přesto Matovič přímo na letišti oznámil, že Slovensko koupí celkem dva miliony dávek této vakcíny. V příštích dvou měsících má dorazit první milion, mezi květnem a červnem pak další. "Díky tomu Slovensko může urychlit očkování o více než 40 procent," tvrdí slovenský premiér s tím, že nemá problém nechat se touto látkou vakcinovat

Země začne očkovat Sputnikem nejdříve za dva týdny a preparát nejprve musí projít kontrolou ústavu ŠÚKL. Slovensko očkovací látku může používat jako neregistrovaný lék na základě rozhodnutí ministerstva zdravotnictví. Ze zemí Evropské unie tak postupuje zatím jen Maďarsko. 

Kroky premiéra z hnutí OLaNO, který se rozhodl osobně "přivítat" první dodávku Sputniku, vyvolaly na slovenské politické scéně bouři. Kritici připomínají, že Matovič podobně nevítal příjezd jiných vakcín, kterými se na Slovensku už očkuje. 

Ministr zahraničí Ivan Korčok, kterého do vlády nominovala menší strana Svoboda a Solidarita, v úterý ruskou vakcínu označil za nástroj hybridní války. "Tento politický nástroj nás rozděluje doma, rozděluje nás v zahraničí. Prostřednictvím tohoto nástroje se vykresluje EU jako něco, co selhává," řekl Korčok, který chce od politických špiček země ujištění, že proevropské a proatlantické směřování země se v souvislosti s nákupem Sputniku nemění.

"Ani mě, ani nikoho z vlády nenapadlo vítat vakcíny, které k nám přišly z jiných států. Mohli jsme být při příletu americké, německé nebo britsko-švédské vakcíny, ale neudělali jsme to, protože to nedává smysl," prohlásil už v pondělí Korčok. 

V podobném duchu se vyjádřila také ministryně pro investice Veronika Remišová. Její strana Za lidi, která je s Matovičovým hnutím v koalici, se staví proti tomu, aby se na Slovensku očkovalo vakcínami, které EMA neschválila. "Je absurdní, jakým způsobem Igor Matovič vakcínu vítal. Neudělal to při příletu žádné jiné vakcíny. Je to obrovské zklamání," zkritizovala premiéra Remišová.

V úterý večer se proto sejde předsednictvo strany Za lidi a bude kvůli nákupu Sputniku jednat o odchodu z vlády. "Znechucená a zklamaná nejsem jen já, ale víc členů naší strany," cituje její slova slovenský Denník N. Podle Remišové musí strana přijmout "zásadní rozhodnutí". Večerní jednání stranických špiček o dalším postupu chystá i Matovičův koaliční partner Svoboda a Solidarita. "Na stůl musí jít všechno, i varianta odchodu z vlády," řekl předseda strany Richard Sulík.

"Podrazil Evropskou komisi"

Slovenský premiér kritiku odmítá a tvrdí, že dodávky Sputniku ochrání životy. "Jak probrat bratislavskou kavárnu v karanténě z letargie? Koupit bez jejich laskavého svolení Sputnik," vzkázal kritikům na Facebooku.

V úterý na tiskové konferenci Matovič prohlásil, že nevidí problém, že ruskou vakcínu na letišti osobně přivítal. "Udělal jsem to, protože jsem to tak cítil a nemyslím si, že to bylo přes čáru. Pokud to chce někdo využít pro to, aby rozbil vládu a vytvořil prostor pro návrat mafie, pak prosím," dodal.

Proti Matovičovi ostře vystoupil bývalý slovenský premiér Mikuláš Dzurinda. Napsal, že předseda vlády zahodil zahraničněpolitickou reputaci Slovenska za hlavu a způsobil tím velké škody. "Podkopávat to, co funguje, tedy přispívat k destrukčním záměrům Číny nebo Kremlu, je jednání, které ohrožuje jak budoucnost EU, tak i Slovenska. Nevím, zda si to pan Matovič uvědomuje, ale svým chováním podrazil Evropskou komisi," doplnil expremiér.

Do premiéra se opřela i šéfredaktorka deníku SME Beata Balogová. Podle ní premiér doufá, že Sputnik vyřeší "tragickou situaci, která nastala po mizerném zvládnutí pandemie".

"Koho budou očkovat neregistrovanou vakcínou? Bude možné ji odmítnout? Budou mít lidé, kteří vakcínu odmítnou, evropský očkovací průkaz?" klade otázky ve svém komentáři

Sputnik je levnější, tvrdí Matovič

Slovensko se podobně jako jiné členské země EU potýká s nedostatkem vakcín, v současnosti Bratislava používá jen očkovací látky s registrací od EMA. Dosud bylo v zemi alespoň první dávkou očkováno přes 305 000 lidí, tedy více než pět procent populace.

Podle Igora Matoviče dvě dávky Sputniku V stojí 19,95 dolaru (zhruba 430 korun), a jsou tak levnější než už používané očkovací látky od firem Pfizer/BioNTech a Moderna.

O dodávky ruské vakcíny se zajímá také Česko. Prezident Zeman o ni po dohodě s premiérem Andrejem Babišem požádal šéfa Kremlu a podle víkendového zpravodajství televize CNN Prima News řekl, že ruská vakcína by mohla do Česka dorazit v nejbližší době.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Komise potvrdila, že bývalý šéf slovenské policie spáchal sebevraždu

Komise zřízená slovenskou ministryní spravedlnosti potvrdila, že vazebně stíhaný bývalý šéf slovenské policie Milan Lučanský zemřel na konci loňského roku po pokusu sebevraždu. Novinářům to řekl Tomáš Čitbaj, šéf komise, jejímiž členy byli i zástupci opozice či někdejší česká veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová. Lučanský byl ve vazbě kvůli obvinění z korupce.

"Komise nezjistila skutečnosti, které by zpochybnily informaci, že příčinou smrti bylo sebepoškození pana Lučanského, tedy pokus o sebevraždu," uvedl Čitbaj. Dodal, že tento závěr podpořilo při hlasování 14 členů komise, dva opoziční poslanci byli proti a jeden zákonodárce nehlasoval.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

V nominaci osmnáctky jsou Jiříček a Svozil, do USA poletí i dva náhradníci

Celkem 27 hokejistů je v nominaci reprezentační osmnáctky na mistrovství světa, které uspořádají od 26. dubna do 6. května americká města Frisco a Plano. Ve výběru kouče Jakuba Petra jsou tři brankáři, osm obránců a 16 útočníků, nechybí zadáci David Jiříček se Stanislavem Svozilem či kvarteto krajánků z Finska a Švýcarska. Trenéři berou do zámoří i s ohledem na zdravotní rizika dva hráče navíc jako náhradníky.

Širší nominace českých hokejistů na MS hráčů do 18 let v USA:

Brankáři: Patrik Hamrla (Karlovy Vary), Tomáš Suchánek (Třinec), Oliver Šatný (Mladá Boleslav),

obránci: David Jiříček (Plzeň), David Moravec (Mladá Boleslav), Matěj Pinkas (Hradec Králové), Stanislav Svozil (Brno), Jakub Šedivý (Liberec), David Špaček (Litoměřice), Jiří Ticháček (Kladno), Tomáš Hamara (Tappara Tampere/Fin.),

útočníci: Petr Moravec, Lukáš Pajer, David Skuhrovec, Matyáš Šapovaliv (všichni Litoměřice), Jiří Kulich, Dominik Rymon (oba Karlovy Vary), Jakub Altrichter (Šumperk), Jakub Brabenec (Brno), Marcel Marcel (Plzeň), Matouš Menšík (Jihlava), Martin Ryšavý (Vítkovice), Šimon Slavíček (Slavia Praha), Gabriel Szturc (Mladá Boleslav), Jaroslav Chmelař (Jokerit Helsinky/Fin.), Jakub Kos (Ilves Tampere/Fin.), Šimon Marha (Ambri-Piotta/Švýc.).

před 43 minutami

Koncert Stinga ve Slavkově byl potřetí odložen

Pořadatelé museli už potřetí odložit koncert britského hudebníka Stinga ve Slavkově u Brna, znovu o rok. Nový termín je 31. července 2022, dosud se počítalo s letošním 25. červencem. Důvodem pro odklad je stejně jako loni pandemie koronaviru. Vstupenky zůstávají v platnosti, oznámila agentura Live Nation.

Mnohonásobný držitel ceny Grammy měl v zámecké zahradě zahrát už předloni. Na poslední chvíli koncert zrušil ze zdravotních důvodů. Kvůli pandemii nového typu koronaviru pak nevyšlo ani loňské vystoupení a fanoušci Stinga budou zklamaní také letos.

Slavkovská zámecká zahrada měla být jednou ze zastávek prodlouženého turné s programem My Songs. Jako předkapela měli vystoupit Vojtěch Dyk s B-Side Bandem a Lenka Nová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy