Curych - Podle švýcarských astronomů se v oblačné změti prachu a plynů "nedaleko" naší sluneční soustavy rodí nová planeta.
Pokud se závěry Švýcarů potvrdí, půjde o první lidmi přímo pozorované zrození v historii, napsal odborný magazín Astrophysical Journal Letters.
Vesmírný kvas, který se údajně pomalu mění v novou planetu třikrát větší než Jupiter, probíhá v soustavě hvězdy HD 100546. Ta je na astronomické poměry relativně blízko Zemi - světlo z ní k nám letí 335 let.
"Jestli je náš objev skutečně rodící se planetou, pak to bude poprvé, kdy vědci mohou sledovat proces jejího formování a také její vzájemné působení s okolním prostředím ve velmi raném stadiu," řekl podle listu The Daily Telegraph astrofyzik Sascha Quanz z univerzity v Curychu.
Dosud zkoumali vědci proces zrodu planet pouze prostřednictvím počítačových simulací. Nový objev by mohl výrazně posunout kupředu lidské chápání toho, jak se rodily planety v minulosti, a také vnést nové poznání do historie Země.
Dosavadní teorie předpokládají, že velké planety, jako je tato, se formují tak, že se na jednom místě shlukují plyny a prach, který zůstane po vzniku nové hvězdy.
Fascinující snímky vesmíru: