Padangbai/Praha - Na ostrov Bali, indonéský dovolenkový ráj, loni přijelo téměř pět milionů turistů. A letos jich podle průběžných statistik mohlo být ještě víc.
Optimistické výhledy hoteliérů i majitelů restaurací zhatila sopka Agung. Ta se nedávno probudila k životu a od minulé soboty chrlí popel a zahaluje okolí do hustého dýmu.
Indonéské úřady kvůli tomu vyzvaly k evakuaci asi 100 tisíc lidí z desetikilometrového okruhu od vulkánu.
Mezinárodní letiště v metropoli Denpasaru dva a půl dne neodbavovalo žádné lety. V jeho halách uvázlo více než 100 tisíc lidí, mezi nimi mnoho zahraničních turistů. Ve čtvrtek některé letecké společnosti proto vypravily mimořádné lety a z ostrova evakuovaly na 4500 turistů.
Z cestovního ruchu Bali doslova žije, vydělávají na něm nejen majitelé hotelů a restaurací. "Vzhledem k rušeným pobytům ostrov přichází o velké příjmy, což způsobuje zavírání hotelů a propouštění zaměstnanců," upozorňuje Češka Radka Malec, která na ostrově žije a spoluvlastní tam potápěčský resort. "Je to momentálně největší problém, který Bali má," doplňuje.
Bez cestovního pojištění nepojedeme
Místní úřady podle stanice CNN odhadují, že jen za tři dny poté, co vulkán začal chrlit popel, své dovolené na ostrově zrušilo nejméně 15 tisíc turistů.
Situace se však komplikuje už od září, kdy se vulkán probudil a první lidé z jeho okolí byli evakuováni.
Některá média tehdy chybně informovala, že sopka Agung už vybouchla. "Velké množství turistů pak zrušilo rezervace i v oblastech, které jsou od sopky vzdálené 50 a více kilometrů a žádné přímé nebezpečí tam nehrozí," řekla Aktuálně.cz Radka Malec.
Dodává, že například Austrálie vydala "travel warning", na základě něhož její občané přišli o možnost zřídit si cestovní pojištění. Bez něj ale cestovat nechtěli, a tak své pobyty na Bali raději zrušili.
Radka Malec žije ve vesnici Padangbai, která leží asi 25 kilometrů jižně od sopky. Vulkán vidí v dálce na obzoru. Pouze při silném větru až sem nedávno dolétl sopečný popel, který ale vzápětí spláchl déšť, protože na Bali právě začíná období dešťů.
Podle ní místní na hrozbu erupce reagují klidně, k panice se i po dřívějších zkušenostech se sopečnou aktivitou neuchylují. "Vše probíhá naprosto v pohodě. Většina lidí z oblasti odešla, ale samozřejmě tam i někteří lidé zůstali," popisuje.
Osmnáct milionů dolarů denně
Většina lidí na Bali je navíc na příjmech z turismu přímo závislá. "Každý den, kdy je mezinárodní letiště zavřené, přijde tamní ekonomika o 18 milionů dolarů," řekl CNN analytik Keith Loveard z jakartské společnosti Concord Consulting.
Velký úder pro turistický průmysl na Bali podle něj přijde o Vánocích a na přelomu roku. Turisté kvůli obavám o bezpečnost pojedou na dovolenou jinam.
Největší ztrátu způsobilo uzavření letiště indonéským vlajkovým aerolinkám Garuda. Corinne Pngová ze společnosti Crucial Perspective odhadla, že až třetinu letů z baliského mezinárodního letiště provozuje právě Garuda. Její ztráty, když letiště nefunguje, jsou až 300 tisíc dolarů denně.
Také malajsijské aerolinky AirAsia čelí velké ztrátě - zhruba 250 tisíc dolarů denně.
"Nejhorší by bylo, kdyby Agung chrlila popel s přestávkami mnoho měsíců," uvedla Pngová. To by podle ní znamenalo častá uzavírání letiště a významný počet zrušených letů.
Současný chaos rovněž může zhatit plán indonéské vlády, která chce do roku 2019 přilákat do země 20 milionů turistů ročně. Více než 40 procent z nich přitom míří do destinací na Bali.