Foto: Utečeme, až sopka vybuchne. Lidé na Bali odmítají odejít, před popelem se chrání rouškami

Sopka Agung.
Indonéské úřady v pondělí zvýšily varování před aktivitou sopky Agung na ostrově Bali na nejvyšší - červený - stupeň.
Úřady vyzvaly k okamžité evakuaci zhruba 100 tisíc lidí, kteří žijí v okruhu deseti kilometrů od vulkánu.
"V noci se stále častěji objevovaly ohnivé plameny. To naznačuje, že hrozba většího výbuchu je bezprostřední," citoval server BBC z prohlášení indonéského úřadu pro zvládání přírodních katastrof (BNPB).
Doma zatím zůstávají tisíce lidí s tím, že se musí nějak uživit. "Utečeme, až sopka skutečně vybouchne," řekla BBC Seriyani, která prodává květiny na trhu.
Foto: Reuters
Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 28. 11. 2017 10:18
Sopka Agung na indonéském ostrově Bali už několik dní chrlí lávu a popel. Ačkoliv indonéské úřady doporučily okamžitou evakuaci, místní odmítají opustit své domovy. Odejdeme, až sopka skutečně vybuchne, vzkazují. Indonéské úřady už v pondělí zvýšily varování před činností vulkánu na nejvyšší - červený - stupeň. Na letišti mezitím uvízly desetitisíce lidí - turistů i místních. Stovky letů byly kvůli hustému dýmu zrušeny. Letiště bude zavřené minimálně do středečního rána.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při střetech se squattery v Berlíně bylo zraněno 60 policistů

Okolo 60 policistů v Berlíně ve středu utrpělo zranění při střetech se squattery, kteří se snažili zabránit požární inspekci v činžovním domě, jenž okupují. Budova v Rižské ulici 94 (Rigaer Strasse) ve čtvrti Friedrichshain patří k nejznámějším squatům v Berlíně.

Policie se snažila oblast zabezpečit před protipožární inspekcí plánovanou na čtvrtek. Asi 200 zamaskovaných lidí házelo po policistech kamení a petardy, na ulicích postavili barikády a zapálili je. Policisté oheň hasili pomocí vodních děl a zátarasy rozrazili obrněnými vozidly. Squatteři také zatarasili tramvajové koleje.

Německá média uvádějí, že squatteři a jejich stoupenci se už delší čas snaží zabránit tomu, aby majitel nechal v domě provést protipožární inspekci. Jeho i policii podezřívají, že ho chtějí prohlásit za neobyvatelný a následně nechat vyklidit.

Deník Die Welt na svých internetových stránkách uvádí, že dům v Rigaer Strasse 94 je považován za jeden z posledních symbolů krajně levicové scény v Berlíně. Do budovy se stahují výtržníci, kteří při různých demonstracích útočí na policisty. Lidé, kteří dům okupují, do něho už dlouho znemožňují přístup majiteli, policii i příslušným úřadům.

Zdroj: ČTK
Další zprávy