"Pomýlený" aktivista opustí vězení, může držet hladovku

Zahraničí Zahraničí, Václav Viták
18. 8. 2011 8:33
Indický aktivista Anna Hazare chce držet půst na protest proti antikorupčnímu zákonu
Stoupenec Anny Hazareho.
Stoupenec Anny Hazareho. | Foto: Reuters

Dillí - Čtyřiasedmdesátiletý indický aktivista Anna Hazare nakonec dobrovolně opustí vězení. Oznámil to poté, co mu úřady přislíbily právo na hladovku.

Hazare byl v Dillí zatčen v úterý, když se chystal v městském parku zahájit časově neomezený půst na protest proti novému antikorupčnímu zákonu, který se mu zdá nedostatečný.

Zadrženo bylo také nejméně 1200 jeho stoupenců, kteří v ulicích metropole demonstrovali na jeho podporu. Úřady pak Hazaremu nabídly, že může z vězení Tihár odejít.

Aktivista to nejprve odmítl, protože podmínkou pro jeho propuštění bylo, že neobnoví svůj protest. Když ale dostal příslib práva na 15denní hladovku, souhlasil.

Kritika v parlamentu

Hazare si za svůj plán vysloužil kritiku nejvyšších míst. Indický premiér Manmóhan Singh ho označil za "zcela pomýlený".

V parlamentu tvrdil, že zatčení Hazareho bylo oprávněné, neboť svou protikorupční kampaní "podkopává autoritu vlády". Singh byl při svém projevu neustále přerušován výkřiky opozičních poslanců, kteří křičeli "hanba".

Hazare už držel hladovku kvůli korupci ve vládních úřadech v dubnu, ale přerušil ji po čtyřech dnech, kdy vláda slíbila, že v rámci chystaného zákona vytvoří speciální nezávislý orgán - lokpal - který bude mít právo vyšetřovat politiky a státní úředníky podezřelé z korupce.

Vláda na začátku srpna předložila konečnou verzi zákona, ale aktivisté boje proti úplatkářství ji odmítli, neboť lokpal nemá mít pravomoc vyšetřovat premiéra a některé soudce. Podle Hazareho je navrhovaná protikorupční legislativa "krutým žertem".

Druhá válka za nezávislost ve stopách Gándhího

Svůj boj proti úplatkářství v Indii označuje jako "druhou válku za nezávislost". Tu "první" vedl Mahátmá Gándhí proti nadvládě Británie.

Hazare se také otevřeně inspiruje jeho odkazem a stejně jako Gándhí chodí v bílé říze a protestuje proti nespravedlnostem držením hladovky.

Indie má pověst země prolezlé korupcí a její státní pokladna kvůli tomu přichází o desítky miliard dolarů. K největším skandálům patří podvodný prodej licencí pro provozování sítí pro mobilní telefony, který stál daňové poplatníky údajně až 39 miliard dolarů.

Premiér Manmóhan Singh je svými odpůrci obviňován, že umožnil masový rozmach korupce a že nemá zájem proti ní bojovat.

 

Právě se děje

Další zprávy