Indie dohání Čínu, má už 1,21 miliardy obyvatel

Komisi znepokojuje, že se v Indii rodí stále méně dívek.

Dillí - V Indii nyní žije 1,21 miliardy lidí, což je o 181 milionů více než v roce 2001.

Z předběžných výsledků letošního sčítání lidí, zveřejněných ve čtvrtek, dále vyplývá, že tempo růstu indického obyvatelstva se přitom za poslední desetiletí zmírnilo - poprvé za 90 let.

Za posledních deset let přibylo 17,6 procenta obyvatel, zatímco v předchozí dekádě to bylo 21,5 procenta.

V Indii nyní žije 17 procent veškerého světového obyvatelstva - téměř tolik lidí jako ve Spojených státech, Indonésii, Brazílii, Japonsku, Bangladéši a Pákistánu dohromady.

Prognóza OSN tvrdí, že Indie by v počtu obyvatel mohla do roku 2030 předstihnout i v současnosti nejlidnatější zemi Čínu, kde žije asi 1,34 miliardy lidí.

Indie podle čtvrtečního oficiálního prohlášení představitelů sčítací komise potřebuje ještě přesnější údaje, než má dosud k dispozici, aby mohla přijít s vlastní prognózou dalšího vývoje počtu svého obyvatelstva.

Dívek se rodí méně

Census také ukázal, že v Indii se v posledních deseti letech rodí stále méně děvčátek. V kategorii dětí do šesti let připadá na každých 1000 chlapců jen 914 děvčat.

Při minulém censu v roce 2001 to bylo 927 dívek. „To je velmi znepokojující věc," řekl na tiskové konferenci v Dillí sčítací komisař C. Čandramauli. V Indii nyní žije 623,7 milionu mužů a 586,5 milionu žen.

Nejlidnatějším indickým státem zůstává Uttarpradéš se 199 miliony obyvatel. Sčítání, které začalo už loni, se účastnilo 2,7 milionu úředníků, kteří prováděli sčítání v 7000 měst a 600 000 vesnic.

Místy se museli potýkat s vysokou negramotností obyvatelstva. Další problém pro ně představovaly miliony indických bezdomovců a také maoističtí či jiní povstalci, kvůli kterým není v řadě indických oblastí bezpečno.

Sčítací komise předpokládá, že konečnou zprávu, která poskytne přesnější obraz o stavu vzdělanosti , zaměstnanosti a o náboženské příslušnosti obyvatel Indie vydá do konce letošního roku.

 

Právě se děje

před 54 minutami

Nové boje mezi Izraelem a Gazou mají téměř 50 obětí

Bilance obětí izraelských náletů na Pásmo Gazy podle nového sdělení ministerstva zdravotnictví v této palestinské enklávě vystoupala na 43, včetně 13 dětí a tří žen. Na izraelské straně si raketová palba z Gazy v úterý a v noci na středu vyžádala šest mrtvých, včetně tří žen a dítěte, píše agentura AP.

Při izraelských náletech, které začaly poté, co radikální hnutí Hamás a jeho spojenci v pondělí z Gazy začali odpalovat rakety do Izraele, bylo podle ministerstva v Gaze zraněno téměř 300 lidí. Desítky zraněných byly hlášeny také v Izraeli.

Zdroj: ČTK
Další zprávy