Účast Polanského se pořadatelé snažili držet v tajnosti, aby se vyhnuli případným kontroverzím či protestům v souvislosti s jeho kauzami týkajícími se sexu s nezletilou a znásilnění. Filmař je v USA stíhán kvůli sexuálnímu styku s nezletilou v roce 1977, ve Francii jej loni ze znásilnění v 70. letech obvinila fotografka Valentine Monnierová.
Polanski jako desetiletý chlapec uprchl z ghetta v Krakově a od roku 1943 až do konce války se skrýval na venkově. Starala se o něj právě chudá rodina Buchalových v jihopolské vesnici Wysoka. "Bez přemýšlení, jen z lásky k druhému člověku, Stefania riskovala vlastní život, život svého manžela a svých dětí, když mě skoro dva roky skrývala ve svém domě," napsal Polanski v dopise, kterým památník Jad Vašem o ocenění svých zachránců požádal. "Navzdory vlastní bídě a nedostatku jídla se starala o můj úkryt i stravu," popsal režisér.
Polanski domovskou vesnici Buchalových po válce několikrát navštívil, aby se s nimi setkal, už nikdy se mu je ale nepodařilo najít. Manželé zemřeli v roce 1953 a 87letý filmový tvůrce tak ocenění předal jejich vnukovi.
Útěk z Krakova Polanskému nejspíše zachránil život. Jeho matka putovala s transportem do Osvětimi, kde byla zavražděna, otec skončil v koncentračním táboře Mauthausen, válku přežil.
Oscarový režisér Polanski od začátku 60. let žije mimo Polsko. V USA natočil například snímky Čínská čtvrť, Rosemary má děťátko či Tess, ale po obvinění ze sexu s nezletilou v roce 1978 uprchl do Evropy. Svou válečnou zkušenost zpracoval i ve snímku Pianista, jenž dostal v roce 2003 tři americké Oscary.