Jan Jelínek se narodil v roce 1912 v polském Zelově, který založili čeští pobělohorští exulanti, a od roku 1937 působil jako evangelický farář v české vesnici Kupičov na Volyni.
"Už po útoku sovětských vojsk na východní území Polska v září 1939 pomáhal Polákům prchajícím do Rumunska a schovával je na své faře, po německé invazi pomáhal Židům a k této pomoci vyzýval i své farníky," přiblížila Zakopalová v tiskové zprávě.
V roce 1942 se oženil a společně s manželkou Annou tajně pašovali jídlo do ghetta v Kovlu a pomáhali místním Židům, aby mohli utéct. "V době volyňského masakru, tedy etnických čistek polského obyvatelstva na Volyni řízených Ukrajinskou povstaleckou armádou, ukrývali Poláky," popsala Zakopalová. Manželé podle ní v roce 1944 vstoupili do československé armády a oba získali po válce československá vyznamenání.
Později však Jelínka, jenž působil jako pastor v Podbořanech, pronásledoval komunistický režim. "V roce 1958 byl jako politický vězeň odsouzen ke dvěma letům vězení, při práci v dole utrpěl těžký úraz páteře a po propuštění musel pracovat v dělnických profesích," podotkla Zakopalová. Manželé Jelínkovi zemřeli v roce 2009.
Medaili Virtus et Fraternitas převzala ve Varšavě neteř manželského páru Eva Jelínková.
"Je to symbolický moment, ve kterém děkujeme těm, kteří dokázali ukázat své bratrství v nejtěžších dobách. Bez ohledu na svou národnost vnímali lidskost a projevovali lásku k bližnímu," uvedl podle twitterového účtu prezidentské kanceláře při předávání vyznamenání Andrzej Duda.
Prezydent @AndrzejDuda podczas gali wręczenia odznaczeń „Virtus et Fraternitas”: To symboliczny moment, w którym dziękujemy tym, którzy umieli okazać braterstwo w najtrudniejszych czasach; niezależnie od narodowości dostrzegali człowieczeństwo, okazywali miłość do bliźniego.
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) June 2, 2021
Vyznamenání Virtus et Fraternitas uděluje polský prezident na návrh Institutu Pileckého, čili výzkumného a vzdělávacího ústavu, jenž se věnuje odkazu boje proti totalitám. Vyznamenání dostávají obvykle cizinci, kteří v dobách 2. světové války a za komunistické totality zachraňovali Poláky.
Podle agentury PAP letos polský prezident tímto vyznamenáním ocenil devět lidí z Česka, Slovenska, Rumunska, Ukrajiny a Maďarska. "Jelínkovi jsou prvními Čechy na tomto seznamu," upozornil Polský institut v Praze.