Polsko slaví. EU posvětila pomoc pro loděnice v Gdaňsku

ČTK ČTK
22. 7. 2009 14:26
Celková výše pomoci dosahuje 251 milionů eur
Tato loď zanedlouho opustí gdaňský přístav a odpluje do Norska
Tato loď zanedlouho opustí gdaňský přístav a odpluje do Norska | Foto: Roman Staněk, Aktuálně.cz

Brusel - Evropská komise dnes schválila pomoc polské vlády loděnicím v Gdaňsku. Celková výše pomoci podle ní dosahuje 251 milionů eur (6,5 miliardy Kč). Výkonný orgán unie v dnešním tiskovém prohlášení uvedl, že souhlasí s novým plánem restrukturalizace společnosti.

Loděnice v Gdaňsku byly zprivatizovány před dvěma lety a v minulosti dostaly vysoké státní dotace. K loděnicím, kde vzniklo protikomunistické hnutí Solidarita, mají Poláci silné citové vazby.

"Byl to jeden z nejdelších a nejsložitějších případů, kterými jsem se musela zabývat. Jsem ale velmi potěšena, že jsme nyní nalezli konstruktivní řešení," uvedla eurokomisařka Neelie Kroesová.

Podle ní dnešní rozhodnutí autorizuje státní pomoc, kterou gdaňské loděnice dostaly od roku 2004, kdy Polsko vstoupilo do EU. Tato částka činí 94 milionů eur. EK zároveň dala zelenou pomoci ve výši 35 milionů eur, která má jít na restrukturalizaci společnosti.

Součástí dnes schválené pomoci je také dalších 122 milionů eur, z nich část budou loděnice čerpat během nadcházejících tří let.

Evropská komise zkoumala situaci v gdaňských loděnicích několik let. Její dnešní rozhodnutí předjímá, že loděnice by neměl postihnout osud loděnic v Gdyni a Štětíně, které se kvůli nutnosti vrátit státní dotace likvidují.

Na začátku července je od státu koupil investiční fond Qinvest, který kontroluje banka Qatar Islamic Bank. Arabští investoři zde chtějí vyrábět tankery a vybavení pro lodní a zbrojní průmysl.

Polské loděnice se potýkaly s tíživou finanční situací a silnou konkurencí z Asie již řadu let. Odbory po pádu komunismu blokovaly snahy o privatizaci a vlády se radikálním změnám vyhýbaly a situaci řešily poskytováním státních dotací.

Evropská komise v listopadu rozhodla, že problémové loděnice v Gdyni a Štětíně musejí vrátit státu peníze, které jim poskytl. Státní pomoc podle EK odporovala unijním zákonům a narušila konkurenci na společném trhu evropské sedmadvacítky.

 

Právě se děje

Další zprávy