Polsko není jako Česko. Euro chce kvůli vlivu na Evropu

Martin Novák Martin Novák
24. 1. 2013 13:17
V názoru na přijetí evropské měny na sebe narazili šéf centrální banky Belka a premiér Tusk
Na chodbě Úřadu práce ve Varšavě.
Na chodbě Úřadu práce ve Varšavě. | Foto: Reuters

Varšava - Velké změny se chystají v Evropské unii, máme-li usuzovat podle posledních zpráv z Londýna a Varšavy.

Britský premiér David Cameron oznámil, že Britové dostanou příležitost v referendu rozhodnout o setrvání v EU, pokud jeho Konzervativní strana za dva roky vyhraje volby.

Polský premiér Donald Tusk chce Polsko kormidlovat opačným směrem. K přijetí eura, protože jen tak si podle něj Polsko udrží svůj vliv v Evropské unii. Vliv, který mu náleží jako sedmé největší ekonomice EU.

Polská Tuskova vláda na rozdíl od české Nečasovy má ambici hrát v evropské sedmadvacítce velkou roli.

Má ale silného protivníka. Jednak se za něj v úterním vystoupení v polské veřejnoprávní televizi TVP příliš nepostavil  prezident Bronislav Komorowski. Podle něj by se měla přijetím eura zabývat až vláda, která vzejde z voleb v roce 2015. Do té doby by se prý Poláci neměli "ničeho děsit".

Velkým oponentem premiéra je také uznávaný a respektovaný guvernér Polské centrální banky Marek Belka. Ten Tuskovi vyčítá, že v jeho kalkulaci převládají politické motivy nad ekonomickými.

Příkladem, jak takové nadřazení politickým zájmům dopadá, je podle zdrojů z banky Řecko.

Guvernér Polské centrální banky Marek Belka.
Guvernér Polské centrální banky Marek Belka. | Foto: Reuters

Podle představitelů banky by za nynější situace mohlo přijetí jednotné evropské měny polské hospodářství poškodit.
Marek Belka je v Polsku velmi uznávaný a má větší váhu než, řekněme, relativně málo známý šéf České národní banky Miroslav Singer.

Belka byl  v letech 2004 až 2005 premiérem, shodou okolností v době bezprostředně po vstupu Polska do Evropské unie. Později byl vážným kandidátem na post šéfa Mezinárodního měnového fondu, ale EU se nakonec jako na svém společném kandidátovi shodla na neslavně skončivším Francouzovi Dominique Strauss-Kahnovi.

Polsko v tuto chvíli nesplňuje žádné z kritérií stanovených pro přijetí eura.

Ekonomika se navíc dostává do problémů. Polsko bylo od začátku krize v roce 2008 jednou z mála evropských zemí, která se nepotkala s recesí. "Data bohužel jasně ukazují, že polská ekonomika zpomaluje," řekl agentuře Bloomberg analytik Grzegorz Maliszewski z varšavské banky Millenium.

Například loni ve třetím čtvrtletí činil hospodářský růst jen 1,4 procenta, nejméně za tři roky. Někteří experti nevylučují v blízké budoucnosti nulový růst, nebo dokonce záporná čísla.

Nezaměstnanost se blíží čtrnácti procentům, je tedy zhruba o čtyři procenta vyšší než česká. Poláci opět ve větší míře cestují za prací směrem na Západ.

O přijetí eura rozhoduje vláda a parlament, ale bez posvěcení populárním Belkou vedené centrální banky premiér těžko přesvědčí veřejnost. A nyní jen zhruba třetina Poláků podporuje nahrazení zlotého eurobankovkami a mincemi.

 

Právě se děje

Další zprávy