Poláci Nečase nepodpoří, plán Bruselu jim vyhovuje

Martin Novák Martin Novák
23. 11. 2012 10:50
Na summitu EU navrhuje Van Rompuy více peněz pro zemědělství a méně pro systém Galileo
Donald Tusk na summitu v Bruselu. Má důvody k úsměvu?
Donald Tusk na summitu v Bruselu. Má důvody k úsměvu? | Foto: Reuters

Brusel - Český premiér Petr Nečas v noci odmítl nový návrh rozpočtu EU na roky 2014 až 2020 jako nevýhodný pro Českou republiku. Z návrhu vyplývá, že na podporu chudších regionů půjde méně peněz.

To je sice nevýhodné pro všechny členské země střední a východní Evropy, ale ta největší z nich, Polsko, si po prvním dnu rozpočtového summitu tolik nenaříká.

Plán, který přednesl prezident Evropské unie Herman Van Rompuy, předpokládá více peněz pro zemědělství. Což je dobré pro dva státy, které si nepřejí krácení výdajů do tohoto sektoru.

Francii a právě Polsko. Zemědělství by podle návrhu prezidenta EU mělo dostat o osm miliard eur navíc oproti původním plánům.

Jde o to, že čím více se přidá na společnou zemědělskou politiku, tím méně půjde na takzvanou politiku soudržnosti. Tedy na podporu ekonomicky slabších regionů, ke kterým se počítá s výjimkou Prahy celá Česká republika.

Francouzský prezident Francois Hollande na summitu podle přítomných novinářů dal jednoznačně najevo, že snížení dotací na zemědělství přes Francii v žádném případě neprojde.

Polská delegace postoj Francie podpořila, takže nový návrh je výsledkem společného tlaku Paříže a Varšavy.

Polský deník Gazeta Wyborcza napsal, že Polsko by mělo dostat z Bruselu, projde-li nový návrh, 72 miliard eur, což podle listu "pro něj není tak špatné."

Méně financí má také směřovat do evropského navigačního satelitního systému Galileo, jehož sídlo se od září nachází v pražských Holešovicích. Galileo přijde o 350 milionů eur, pokud návrh Van Rompuye nakonec projde.

To se ale zdá nepravděpodobné. Na závěr prvního dne summitu se k možnosti dohody vyjadřovaly skepticky například německá kancléřka Angela Merkelová nebo předseda Evropského parlamentu Martin Schulz.

"Je velmi málo prostoru k nějakému manévrování. Myslím si, že dohody na tomto summitu dosaženo nebude," citoval Schulze server EUobserver.

Jednání summitu začala v Bruselu v pátek znovu po poledni a očekává se, že se potáhnou dlouho do noci, případně až do sobotního rána. Pokud ovšem šéfové států a vlád sedmadvacítky jednání "neodpískají" dříve s tím, že dohoda teď stejně není možná.

 

Právě se děje

Další zprávy