Varšava - Krize na Ukrajině tlačí Polsko k urychlené modernizaci armády. V nejbližší době se chce zbavit staré techniky a nahradit ji moderními stroji, které jsou běžné v západních zemích NATO.
Obavy z Ruska, jehož politici otevřeně vyhrožují Varšavě kvůli podpoře Ukrajinců, se promítají i do výdajů na armádu: v příštích osmi letech hodlá Polsko do své obrany investovat přes 30 miliard eur.
"Události na Ukrajině mají jasný a negativní vliv na regionální a mezinárodní bezpečnost. Pochopili jsme, že je nezbytné přehodnotit plány technické modernizace armády," uvedl náměstek polského ministra obrany Czeslaw Mroczek v rozhovoru pro polský rozhlas.
"Zdroj znepokojení je blízko"
Podle něj by se měla zvýšit útočná síla armády a také "potenciál zadržování". "Musíme myslet na vlastní bezpečnost více než dosud. Zdroj znepokojení je blízko našich hranic," zdůraznil.
Varšava ostře reagovala na ruskou intervenci na Krymu a odsuzuje také podporu separatistů na východě Ukrajiny ze strany Moskvy. Neklid vyvolalo i nedávné prohlášení skandály proslulého ruského poslance Vladimira Žirinovského, podle něhož "Rusko může Polsko vyhladit".
Přezbrojení polské armády a přechod na západní technologie má být dokončen do roku 2022.
Miliardy na modernizaci
Armáda má získat nové raketové systémy, lodě, vrtulníky, bezpilotní letouny a také samopaly, které by měly nahradit populární kalašnikovy.
Přestože většinu zbraní má dodat domácí vojenský průmysl, lukrativní zakázky pro zajištění vzdušného prostoru, nákup vrtulníků či dodávky pro vojenské námořnictvo čekají i na zahraniční firmy (pochopitelně s výjimkou těch z Ruska).
Největší výdaje ve výši 26,4 miliardy zlotých (více než šest miliard eur) spolkne vzdušná obrana. Půjde, mimo jiné, o nákup systémů k ničení balistických raket. Zájem o dodávky již projevili výrobci z USA, Francie, Německa a Izraele.
Mezi zvažovanými systémy jsou americký Raytheon Patriot, izraelský Arrow nebo francouzský SAMP/T.
Velkou investici si vyžádají i bitevní vrtulníky, na které by podle programu mohlo padnout přes 11 miliard zlotých (2,7 miliardy eur).
Původně se s pořízením nových strojů, které mají nahradit sovětské Mi-24, počítalo až v roce 2016. "Kvůli ruské agresi" se ovšem Polsko podle náměstka ministra obrany rozhodlo nakoupit 30 helikoptér již letos.
Šance pro Apache
Varšava teď vyhodnocuje došlé nabídky. Největší šance mají americký AH-64 Apache, francouzsko-německý EC-Tiger či italsko-britský bitevník AW-129 Mangusta (AGUSTAWESTLAND).
Do konce letošního roku by přitom ministerstvo chtělo rozhodnout o nákupu dalších 70 strojů. Podle serveru gazeta.pl je výměna sovětských vrtulníků na pořadu dne od ruské okupace Krymu.
Týdeník Polityka informoval, že by už brzy mělo být dosaženo dohody o nákupu raket AGM-158 JASSM (Joint Air-to-Surface Standoff Missile) od zbrojovky Lockheed Martin. "Všechna světla svítí zeleně," uvedl s tím, že jde o zbraně, které jsou schopny zasahovat s přesností "do několika centimetrů".
Upozornil, že se jedná o technologii, kterou Američané nepříliš rádi svěřují dokonce svým spojencům. Finsko prý usilovalo o jejich nákup šest let a teprve nyní by mělo získat 70 těchto střel za 180 milionů dolarů. Hodnota polsko-amerického kontraktu zatím není známa.
Rusko všechno změnilo
Ministr obrany Tomacz Siemoniak při zahájení Mezinárodního salónu obranného průmyslu prohlásil, že agresivní politika Ruska v poslední době zásadně změnila přístup spojenců.
"Putin změnil NATO, a svazek se proto vrací ke své hlavní úloze, kterou je garance obrany členských zemí," uvedl.
Zdůraznil, že vzhledem k situaci na Ukrajině polská vláda hodlá využít všech možných nástrojů k zajištění bezpečnosti svých občanů. Modernizaci polské armády označil za "vlasteneckou, nikoli komerční záležitost".
Polská média tvrdí, že by Varšava mohla část svých stávajících zbraní odprodat Ukrajině. Polská televize TVN 24 uvedla, že ukrajinské vedení se s touto žádostí obrátilo na Varšavu již na počátku konfliktu s Ruskem. Neupřesnila však, o jaké zbraně by se mělo konkrétně jednat.
Donedávna byla podobná transakce nemožná kvůli embargu Evropské unie. To bylo letos v červenci zrušeno.