Po sečtení hlasovacích lístků ze všech volebních okrsků získal Nagin 52,3 procenta hlasů, pro jeho soupeře Mitche Landrieua hlasovalo 47,7 procenta voličů.
"Jsme připraveni začít. Naši obyvatelé, kteří museli z města kvůli hurikánu odejít, se chtějí vrátit zpět, a my jim to všem musíme umožnit," prohlásil po volbách Nagin.
Současně vyzval prezidenta USA George Bushe, aby dodržel svůj slib zajistit pro rekonstrukci města miliardy dolarů, jak o tom ujistil při návštěvě New Orleansu po katastrofálním náporu Katriny.
Zvláštní dubnové volby
Město, které vloni zasáhly ničivé hurikány Katrina a Rita, zažilo v dubnu jedny z nejzvláštnějších voleb v historii. Občanské organizace vysílaly z různých míst Louisiany i dalších států autobusy, aby obyvatelé vyhnaní z New Orleans mohli volit.
Osm měsíců poté, co voda z protržených hrází zaplavila 80 procent města, bydlí mimo New Orleans asi dvě třetiny z necelého půl milionu původních obyvatel.
"Volila jsem ve všech volbách. Stojím na ramenou lidí, kteří učinili velké oběti proto, abych mohla svůj hlas odevzdat i dnes, a nemohu ho proto brát jen tak," řekla agentuře Reuters šedesátiletá Asseta Olugbalová, která tehdy přijela na vlastní náklady z Detroitu, kam po hurikánu utekla.
Na deseti místech státu Louisiana byly také otevřeny speciální volební místnosti a volit mohli lidé i pomocí korespondenčních hlasovacích lístků.
Nagin vyhrál první kolo...
Nejvíce voličů dalo již v prvním kole svůj hlas současnému starostovi Rayi Naginovi. Do kola druhého pak šel spolu s viceguvernérem státu Louisiana Mitchem Landrieu.
Infobox
- Náklady na první kolo voleb podle CNN dosáhly až 4 miliony dolarů, desetkrát více než na předchozí
- Volební lístky poštou si předem vyžádalo 16 tisíc voličů, desetkrát více než minule
- V New Orleans bylo v dubnu otevřeno 76 volebních místností. V minulých volbách jich bylo 262
New Orleans a hurikán
Hurikán Katrina se přehnal nad Louisianou koncem srpna, zabil 1300 lidí a zničil na 170 tisíc domovů. Nejvíce zpustošil právě město New Orleans, které leží na ústí Mississippi do Mexického zálivu
- Život před Katrinou se do města nevrací 1.3.2006
- New Orleans po hurikánu ožilo karnevalem 28.2.2006
- New Orleans ukazuje své rány. A váhá 5.1.2006
- New Orleans je suché. A bude bílé 1.11.2005
Ray Nagin dostal podle dnešních předběžných výsledků necelých 40 procent hlasů a syn posledního bílého starosty New Orleans Landrieu za ním zaostává o deset procent.
Třetí nejsilnější kandidát Ron Forman, který je stejně jako první dva člen Demokratické strany, získal 15 procent hlasů.
...přes své kontroverzní výroky
"Nikdy bych si nemyslel, že bych mohl mít takovou podporu po některých šílených věcech, které jsem řekl," prohlásil Nagin. Současného starostu, který zvítězil v roce 2002 s protikorupčním programem, mnozí kritizovali, že nezvládl situaci po zásahu hurikánu a za některé výroky.
Nagin si vysloužil kritku mimo jiné za výrok, že New Orleans by se mělo znovu narodit jako "čokoládové město", což vyvolalo obavy, že by chtěl při rekonstrukci města zvýhodnit především černošské obyvatelstvo.
Nagin se později za své výroky omluvil a po včerejších volbách prohlásil: "Musíme dát město dohromady. Je čas, aby se spojili bílí a černí, hispánci i asiati, všichni pro jeden New Orleans."
Starostu New Orleans mělo možnost volit 298 tisíc registrovaných voličů, ale volební účast nedosáhla ani třetiny. Volební komise bude ještě sčítat asi dvacet tisíc korespondenčních hlasů, které přišly z různých míst USA.
Volby se měly původně konat už 7. února, ale nakonec se odložily na konec dubna, aby mohlo volit více lidí, kteří po zásahu hurikánu utekli mimo město.
Pochybnosti o regulérnosti voleb
Organizace na ochranu lidských práv se snažily odložit volby ještě dále, protože tvrdí, že volby nejsou regulérní. Mimo New Orleans totiž museli odejít především černoši, kteří tvoří téměř dvě třetiny všech voličů, a většina z nich si nemůže dovolit přijet do New Orleans jen kvůli volbám.
Nevládní organizace proto navrhovaly zřídit zvláštní volební místnosti i v jiných amerických státech mimo Louisianu - například v Atlantě v Georgii nebo texaském Houstnu, kde žijí tisíce neworleánců.
"Američani v Iráku můžou volit satelitem od Fallúdži po Bagdád. Neworleánci nemůžou volit od Mississippi po New Orleans," řekl jeden z aktivistů, reverend Jesse Jackson.
Podle zástupců státní volební komise to však nebylo prakticky možné a neproveditelné také z hlediska zákonů. Návrh nakonec nepovolil ani federální soud.