New Orleans ukazuje své rány. A váhá

rst, ČTK
5. 1. 2006 9:27
New York - Smíšené pocity mají občané New Orleans z turistů, kteří si přijíždějí do města prohlížet nejvíce postižená místa po srpnovém hurikánu Katrína.
NEW ORLEANS (USA) 5. září - Eric Leese sedí v obýváku, který zaplavila voda.
NEW ORLEANS (USA) 5. září - Eric Leese sedí v obýváku, který zaplavila voda. | Foto: Lee Celano

Společnost Gray Line ve středu zahájila pravidelné okružní jízdy městem se zastávkami u nejvíce postižených míst. Menší organizované výpravy projíždějí New Orleansem už několik týdnů.

Někteří místní občané považují výlety do zdevastovaného města za morbidní a neetické, jiní v nich naopak vidí vhodný způsob, jak se lidé z ostatních částí USA mohou na vlastní oči přesvědčit o nesmírném rozsahu přírodní katastrofy.

O zájezd je velký zájem

Cestovní kancelář Gray Line klade důraz především na osvětový charakter exkurzí. Kromě toho oznámila, že z každého prodaného lístku věnuje tři dolary na charitu. V autobusech také vybízí cestující, aby se na svých zástupcích v Kongresu Spojených států domáhali účinné pomoci městu.

Vedení společnosti věří, že její nabídka pomůže turistickému odvětví New Orleansu postavit se opět na nohy. O zájmu o okružní jízdy svědčí nejen vyprodané středeční výlety, ale i neustále vyzvánějící telefony zájemců, včetně školních skupin.

Původně plánované dva turnusy musela Gray Line kvůli vysoké poptávce ve středu rozšířit o další jízdu.#reklama

Tříhodinová exkurze za 35 dolarů (asi 875 korun) s názvem Hurikán Katrina - nejhorší americká katastrofa provádí turisty po Canal Street v centru města, kde má ještě řada obchodů zabedněné výlohy jako ochranu proti přírodním živlům i následnému rabování.

Turisté si prohlížejí nejpostiženější místa

Výpravy se zastaví i u sportovní arény Superdome a kulturně-společenského komplexu Morial Convention Center, které v prvních dnech po bouři sloužily jako útočiště tisícům lidí vyhnaných Katrinou z domova.

Okružní jízda nabízí i pohledy na čtvrti Lakeview a Gentilly patřící mezi nejvíce postižené části města, kde voda z protržených hrází zaplavila domy až po střechy a mnohé srovnala se zemí. Místo nich jsou nyní k vidění hromady suti a řada dalších staveb čeká na demolici.

Do mediálně velmi známého 9. obvodu, kam Katrina přinesla největší pohromu a kam se obyvatelé mohli začít vracet na obhlídky škod teprve nedávno, ale turistické výpravy nesměřují.

Cestovní kancelář nejen bere vážně varování úřadů, že pohyb po tamějších ulicích lemovaných troskami domů je stále velmi riskantní, ale chce své zákazníky upozornit i na méně známé, ovšem stejně těžce postižené čtvrti.

Katrina uhodila na New Orleans loni 29. srpna. Z města vyhnala na půl milionu obyvatel, voda zaplavila 80 procent města a živly nenávratně zničily na 160 000 domů. Ve dvou nejvíce zasažených státech Louisiana a Mississippi přišlo o život přes 1300 lidí.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Schůzka ruského prezidenta Putina a jeho amerického protějška Bidena, chystaná na červen, se může uskutečnit ve Švýcarsku, uvedl ruský list Kommersant

Moskva dosud oficiálně nepotvrdila, že se schůzka uskuteční. Ještě hodně záleží na tom, jak dopadnou jednání šéfů diplomacií obou zemí Sergeje Lavrova a Antonyho Blinkena, naplánovaná na 19. a 20. května na Islandu, připomněl Kommersant.

Biden navrhl Putinovi schůzku během telefonického rozhovoru v polovině dubna. Přesný termín nebyl uveden. Bílý dům jako místo setkání navrhl třetí zemi. Kreml uvedl, že nedal oficiální odpověď ohledně schůzky a Moskva návrh studuje. Podle zdrojů Kommersantu Biden navrhl, že by se mohl s Putinem sejít v jedné z evropských zemí 15.-16. června.

před 6 hodinami

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

"Musím se smutkem říct, že i po této malé genocidě pokračovaly beztrestný útlak a vraždění členů čínské komunity, ať už kvůli rasismu nebo z úmyslu je okrást," uvedl López Obrador. Podle něj diskriminace byla založena na rozšířených stereotypech, kterým Číňané v té době čelili.

Mexický prezident také řekl, že jeho země je vděčná za bratrství, které Čína prokázala během epidemie covidu-19. Mexiko, které vykazuje čtvrtý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19, si v Pekingu objednalo zhruba 29 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, z nichž zatím dostalo deset milionů.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy