New Orleans je suché. A bude bílé

Pavel Tomášek Pavel Tomášek
1. 11. 2005 8:30
New Orleans - Šokující obrázky černých a chudých obyvatel New Orleans, kteří byli vydáni napospas živlu, zůstanou navždy v archivech.
Afroameričané v New Orleansu byli těmi, kdo se ze zaplaveného města nedostali včas. Nyní jsou těmi, kteří se už do města nevrátí.
Afroameričané v New Orleansu byli těmi, kdo se ze zaplaveného města nedostali včas. Nyní jsou těmi, kteří se už do města nevrátí. | Foto: Aktuálně.cz

Dva měsíce poté, co město zničil hurikán Katrina a následující povodeň, začíná být zřejmé, že tito lidé se v naprosté většině nevrátí.

Mezi politiky i odborníky vítězí názor, že nejníže položené části města, kde černošská populace žila, by měly sloužit svému původnímu účelu, kdy fungovaly jako mokřiny a tím i nárazník chránící město před následky hurikánu. "Stanou se z nich zelené oblasti zadržující povodeň," předpověděl v deníku Houston Chronicle profesor geografie z louisianské státní univerzity Craig Colten. "Než obyvatele těchto čtvrtí vystavovat dalšímu riziku, bude lepší přestěhovat je do bezpečnějších míst.".

Ceny domů letí nahoru

Pro lidi s nízkými příjmy bude takový postup znamenat, že se nevrátí. Ceny domů ve výše položených čtvrtích New Orleans už nyní stouply až o čtyřicet procent. Až budou evakuovaní disponovat penězi od pojišťoven, půjdou ceny podle realitních agentů dál nahoru. "Zásadně to změní složení obyvatel města. Mnoho chudších lidí si bydlení zde nebude moci dovolit," uvedl v deníku Chicago Tribune odborník na reality Arthur Sterbcow.

New Orleans zůstává do značné míry městem duchů. Rozsáhlé oblasti jsou bez dodávek vody, elektřiny a plynu. V některých se ještě ani nezačalo s odklízením trosek, pod nimiž se stále nacházejí mrtvá těla. Do původně půlmilionového města se dosud vrátilo na 125 tisíc jeho obyvatel, přes noc jich však zůstává jen sedmdesát tisíc, zbytek přespává v provizorních přístřešcích mimo město. Starosta Ray Nagin už minulý týden přiznal, že počet obyvatel města se pravděpodobně sníží o celou polovinu.

Radnice je bez peněz

Základním problémem, který brzdí veškerou rekonstrukci New Orleans, je to, že se městu nedostává peněz. "Chybí nám příjmy ze spotřebních daní i daní z majektu. Jediným čerstvě obnoveným zdrojem financí je systém parkovacích lístků," popsal minulý týden situaci starosta Ray Nagin. Aby město mohlo začít plnit své základní funkce, potřebuje získat půjčky od federální vlády i bank. Jen v průběhu října musela radnice propustit přes tři tisíce lidí zaměstnaných v městských službách, což je skoro polovina původního stavu.

 

Právě se děje

před 45 minutami

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy