Pololetí bez vysvědčení? Učitelé tlačí na Ficovu vládu

Zahraničí Zahraničí
11. 12. 2012 14:40
Pro deváťáky a maturanty může nová iniciativa slovenských učitelů znamenat problém
Když nepomohla stávka, možná pomůže něco jiného.
Když nepomohla stávka, možná pomůže něco jiného. | Foto: ČTK

Bratislava - Pozastavení výuky nepomohlo, s takřka nulovou odezvou politiků se setkaly i další protesty.

Slovenští učitelé, kteří požadují po vládě Roberta Fica (Smer-SD) navýšení mezd, proto nyní přemýšlejí, jak dál. A ve hře je i varianta, že by nemuseli uzavřít pololetní klasifikaci.

Žáky by normálně zkoušeli a známkovali, ale klasifikační porada by proběhla bez uzavření hodnocení.

"Je to forma učitelské neposlušnosti, která je pouze na učitelích," napsal na sociálních sítích učitel Radim Kovařík. "Tímto krokem chceme přinutit vládu jednat o našich požadavcích, s nimiž jsme vstupovali do stávky a které nebyly splněny."

"Učitel známkou ohodnotí výkony žáků, ale známku si nechá ve svém učitelském zápisníku. Nepíše ji do klasifikačního archu, do třídního výkazu Tím pádem není klasifikační komise usnášeníschopná a nevystavují se pololetní vysvědčení," vysvětlila postup zástupkyně ředitele bratislavské Základní školy Karloveská 61 Eva Horníková.

Problém pro maturanty

Většině školáků by konec ledna bez vysvědčení zřejmě nevadil, ovšem pro deváťáky a maturanty by to znamenalo nemalý problém. Známky potřebují kvůli přihláškám na střední, respektive vysoké školy.

Školské odbory vstoupily do časově neomezené stávky před dvěma týdny, ale po třech dnech ji přerušily. Učitelé vládu žádali o zvýšení výdajů na vzdělávání a desetiprocentní nárůst platů. Uspěli ovšem jen částečně.

Premiér Fico jim přislíbil pětiprocentní přilepšení. Rovněž navrhl změnu pravidel při rozdělování peněz určených na školství. Pedagogové, kteří patří k nejhůře placeným v rámci zemí OECD, by si tak mohli přilepšit celkově o zhruba 7,5 procenta.

 

Právě se děje

Další zprávy