Od našeho zvláštního zpravodaje z USA - Když americký zpravodajský web Politico před pár dny psal o tom, že demokratický prezident Joe Biden se s republikány v Kongresu patrně nedohodne na výši a podobě investic do infrastruktury USA, použil přitom autor textu zvláštní přirovnání.
"Nadstranické rozhovory o infrastruktuře mohou ve Washingtonu dopadnout stejně jako jeho populace cikád: rozmáčknuty poté, co se nešťastně motaly sem a tam," napsal redaktor. A americké publikum - v prvé řadě právě čtenáři z Washingtonu - dobře vědí, o čem je řeč.
Jsou jich miliardy a jsou všude. Je jich tolik, že na meteorologických radarech vytvářejí stíny podobné oblačnosti. Vyjdete ven ze dveří a hned do vás narazí. Další při prvních krocích rozšlápnete. Cikády.
Přesněji řečeno, jejich výjimečný druh, který se vyskytuje pouze v Severní Americe. Vždy jednou za 17 let, které jako larvy strávily v podzemí, vylezou na světlo světa, přemění se v okřídlené brouky a na pár týdnů na přelomu května a června okupují východní pobřeží USA.
V úterý zastavily na ranveji mezinárodního letiště u Washingtonu letadlo s americkými novináři, kteří v předstihu před Joem Bidenem směřovali do Evropy, aby reportovali o jeho cestě. Nálet cikád přemohl motory letadla, novinářům muselo být přistaveno jiné.
"Novinářské letadlo Bílého domu z letiště Dulles do Evropy se zpozdilo o několik hodin - kvůli mechanickým potížím způsobeným cikádami," informoval na Twitteru zpravodaj agentury AP.
The White House press charter, flying from Dulles to Europe ahead of President Biden, has been delayed for hours - due to mechanical issues caused by cicadas
— Jonathan Lemire (@JonLemire) June 9, 2021
Yes. Cicadas.
Psi by je hltali v tak nadměrném množství, že je jejich majitelé musí hlídat. Veverky, mývalové, skunkové a čipmankové se po nich také mohou utlouct. Jen kočky je nežerou a znechuceně koukají do misek na žrádlo, když v nich cikády uvíznou.
Rachot přehluší veškeré dění
Cikády vylezou ze země, svléknou se z hnědé larví krusty, roztáhnou křídla a vyletí. Mají červené oči. Dělají randál, rozmnoží se a umřou. Zbydou jejich vajíčka, která spadnou k zemi. Z nich se vyvinou zárodky nových larev, které se na příštích sedmnáct let znovu zavrtají pod zem.
Dohromady se tyto cikády vyskytují v patnácti státech USA, ale právě Washington je místem jejich nejsilnější koncentrace. Všechno přehluší. Doslova i obrazně. Když statisíce samečků na stromech u Kongresu spustí své vrzání, přeslechnete i zatroubení policejního auta, které doprovází kolonu poslaneckých vozů.
Strážce pořádku má ovšem pochopení. "Je to bláznivé," ukáže do korun hlasitých stromů. A bláznivé to opravdu je. Zvuk, který cikády vydávají, dosahuje 100 decibelů. Rachot přeneseně přehlušuje i to, čím jinak Washington žije. Politiku.
Joe Biden a jeho úspěchy či trable jsou sice stále na titulní straně, ale někde uvnitř vydání deníku Washington Post v těchto dnech se železnou pravidelností najdete také něco o cikádách.
Entomologové v epicentru dění
V mnoha textech jsou citováni entomologové. Sedmnáctileté cikády, nazývané "Brood X" (Pokolení 10), jsou jejich Halleyova kometa. Odborníci si nemohou být jisti, zda zažijí i jejich příští návrat, a maximálně se snaží využít své hvězdné chvíle.
"Jsme v epicentru události, která se na celé planetě děje pouze tady, na východním pobřeží USA," říká entomolog Mike Raupp z Marylandské univerzity, který o cikádách přednáší i na svých cestách po celé Americe.
Jeho kolega z Connecticutské univerzity, entomolog John Cooley, provozuje webovou stránku, kde sleduje aktuální výskyt sedmnáctiletých cikád. A entomolog Andy Lima spojil své zaujetí pro cikády s hudebním nadáním. Jako rapper vystupuje pod uměleckým jménem MC Bugg-Z a pro letošní cikády složil speciální song Brood X-cellence.
Když se do skladby zaposloucháte, dozvíte se, jak se cikády během sedmnáctileté podzemní hibernace vyvíjejí a co nastává poté, když vylezou na povrch. "Když zapracuju ty vědecké informace do písně, všimne si toho širší obecenstvo a víc lidí pochopí, jak 'cool' a důležitý je hmyz v našich každodenních životech," řekl entomolog Andy Lima aka rapper MC Bug-Z deníku Washington Post.
Není to jediný odraz cikád v americké kultuře. Bob Dylan v roce 1970 přebíral čestný doktorát na Princetonské univerzitě a v pozdější skladbě Den kobylek zmiňuje "chorus" hmyzu v pozadí. Nebyly to ovšem kobylky, ale právě sedmnáctileté cikády.
Stanice NPR si všimla, že spisovatelka Margaret Atwoodová je sice především autorka beletrie, ale také píše poezii a jednu z jejích básní inspirovaly právě cikády. A tak stanice Atwoodovou oslovila, aby báseň posluchačům sama přečetla.
Chutnají jako krevety a ořechy
Jessica Fancoová, profesorka oboru globální potravinářství a zemědělství na Univerzitě Johnse Hopkinse v Baltimoru, je přesvědčena, že Američané na východním pobřeží by měli využít rok cikád k obohacení a možná i zásadní změně svého jídelníčku. "Musíme začít hledat jiné možnosti zdroje proteinu," vybízí ke konzumaci cikád.
Nejchutnější a nejlépe stravitelné jsou podle ní v okamžiku, kdy jako larvy vylezou ze země. "To jsou ty správné k jídlu, protože ještě nemají křídla. Jsou opravdu dobré. Chutnají jako zemní krevety, trochu jako ořechy, tučné," popsala chuť pro rozhlasovou stanici NPR.
Profesorka Fanzoová není v propagaci konzumace cikád osamocená, na webu Washington Post vyšla celá sbírka receptů. A velmi populární se stal se svým cikádovým menu i šéfkuchař washingtonského centra Ronald Reagan Building Xavier Deshayes, původem z Francie.
Propagace cikád jako nového zdroje potravin ale vyvolává i odmítavé reakce. "Pokud by měla být konzumace cikád pokusem o 'udržitelný rozvoj', tak to je slabý důvod. Místo toho, abychom ještě více zneužívali zvířata, je pro životní prostředí mnohem prospěšnější, když budeme živiny získávat z rostlin," napsala Michelle Kretzerová z americké organizace Lidé za etické zacházení se zvířaty (PETA) pro list Washington Post.
Cikády zasahují i do politiky
Mimořádný sedmnáctiletý cyklus, kdy se cikády pravidelně vracejí, je příležitostí k tomu zavzpomínat, co se od posledně změnilo.
"Když se naposledy objevily cikády Brood X, Řecko se připravovalo na olympijské hry, Barack Obama byl čerstvým senátorem za stát Illinois a prezident George Bush obhajoval Bílý dům," připomněl jeden z těchto textů rok 2004.
Bushovým soupeřem v prezidentských volbách byl tenkrát demokratický senátor John Kerry. Vedení Republikánské strany využilo výskyt cikád v jednom ze svých předvolebních spotů, když vývoj larvy v brouka přirovnalo ke Kerryho údajné proměnlivosti v názorech.
"Stejně jako cikáda i John Kerry by se rád vysvlékl ze své senátorské kariéry a přeměnil se ve fiskálního konzervativce," říkal spot. A pokračoval: "Když se cikády objeví, dělají spoustu randálu, ale pak na sebe vezmou svoji původní podobu a zase zmizí."
Velmi podobně přitom cikády využil už v roce 1987 republikánský prezident Ronald Reagan, když kritizoval Demokratickou stranu za její snahu zvýšit federální rozpočtové výdaje. "Cikády se objevují cyklicky. Jejich larvy jsou pohřbeny v podzemí a objeví se jen jednou za 17 let. Jsou to velké, podivné, létající věci, vydávají hlasitý, skřípavý zvuk, který rezonuje vlhkým washingtonským vzduchem," říkal Reagan ve svém projevu.
Následně uštědřil demokratům úder. "Obávám se, že stejně jako cikády, tak i velcí utráceči teď sázejí na to, že přehluší Kongres. Ale pošleme ty cikády v Kongresu zpět do podzemí," vzkázal Reagan demokratům.
Prezidentské projevy za doprovodu cikád
Když v roce 1902 přednášel prezident Theodore Roosevelt na Arlingtonském hřbitově slavnostní projev u příležitosti Dne obětí války, bylo to s mohutnou kulisou tehdejšího chóru cikád a podle amerického historika Edmonda Morrise to některá média využila k ataku na prezidenta.
"Neviditelný hlas sedmnáctiletých cikád zvučel jako kontrapunkt jeho politiky," uvedl Morris pro Washington Post. O dva a půl roku později, ve volbách 1904, ale Roosevelt úřad obhájil.
Když před dvěma týdny současný prezident Joe Biden mluvil taktéž v Den obětí války na Arlingtonském hřbitově, byl v televizním přenosu opět slyšet cvrčivý chorál cikád. A i Bidena čeká, v roce 2024, obhajoba prezidentského úřadu.
S cikádami se vrátili i Přátelé
Víte, co dalšího se stalo při posledním narození Brood X v roce 2004? Jakýsi Mark Zuckerberg spustil Facebook. Herec Ben Affleck a zpěvačka Jennifer Lopezová, kteří se letos podle bulváru dali znovu dohromady, se tehdy právě rozešli.
NASA dopravila na Mars průzkumné moduly Spirit a Opportunity. A poslední epizodou tehdy za zvuku cikád skončil jeden populární televizní sitcom. Na závěrečný díl seriálu Přátelé se dívalo 50 milionů lidí.
Teď jsou Přátelé zpět, jen starší o sedmnáctiletý cyklus cikád Brood X. Jejich nové larvy už za několik dní až týdnů zalezou pod zem a Washington ztichne.