Washington (od našeho zpravodaje) - Pozornost Spojených států a celého světa se soustředí na podzimní prezidentské volby. Křesla v Bílém domě ale nejsou zdaleka jediná, která se budou ve stejný den v USA rozdělovat.
Američané také zvolí kongresmany do Sněmovny reprezentantů, třetinu senátorů a jedenáct guvernérů.
Ve 26 letech do Kongresu
Jedním z nejzajímavějších kandidátů, kteří se letos chtějí dostat do Sněmovny reprezentantů, je šestadvacetiletý demokrat Sam Rasoul, který kandiduje za Virgínii.
Očekává se, že právě mladí letos hodně zamíchají pořadím. A Rasoul ukazuje, že mohou do voleb promluvit nejen coby voliči, ale i jako politici.
Dostat se do Kongresu však pro něj nebude jednoduché. Jeho protivníkem je veterán Bob Goodlatte. Ten je v parlamentu už šestnáctým rokem a od roku 1998 se proti němu žádný z demokratů neodvážil postavit.
"Nikdo proti němu nešel, tak jsem si řekl, že to bude muset udělat nějaký mladý blázen, jako jsem já," směje se Rasoul. Mladý politik se však potýká i s jinými problémy, než je Goodlattova dlouholetá politická praxe.
Mládí je výhodou
Distrikt, ve kterém spolu budou soupeřit, je dlouhodobě prorepublikánský. A v očích některých voličů je Rasoul příliš mladý na to, aby se podílel na řízení země. Demokratický kandidát ale neztrácí optimismus.
"Mysleli jsme, že věk může být naší nevýhodou, ale ukázalo se, že je to naopak naše největší plus. Lidé chtějí změnu a ve mně ji vidí i bez toho, abych se rozpovídal o tématech. Další výhodou je, že si nemyslí, že jsem zkorumpovaný, myslí si ale, že se stanu zkorumpovaným v budoucnosti," vtipkuje Rasoul.
Vše o volbách v USA:
Jeho cílem je právě reforma současného "zkorumpovaného systému". Volby a způsob financování kandidátů, kteří nejsou podporováni z veřejných peněz, ale od soukromníků, podle něj v této korupci hrají ústřední roli.
Zkorumpovaný systém
"Lidé, kteří nemají peníze, jsou závislí na těch, kteří je mají. Kandidáti jim prodávají svou duši. To je esence našeho problému zde v Americe. Dávají nám peníze, ale něco za to chtějí," tvrdí Rasoul.
"Dvě třetiny lidí si přejí reformu zdravotnictví, dvě třetiny lidí chtějí odejít z Iráku. Děje se to? Ne. Je to náhoda? Ne," dodává.
Podle mladého politika je to, že politici neplní vůli lidí, výsledkem tlaku lobbyistů, kterých je Kongres plný.
A to se netýká pouze republikánů. Rasoul vidí i svou demokratickou stranu jako rozdělenou na ty, kteří jsou ovládáni lobbyisty, a ty, kteří se pokoušejí jejich vliv omezit.
A ačkoliv se nechce příliš vyjadřovat k primárkám a dvěma demokratickým kandidátům, je jasné, který z nich má jeho sympatie.
Jako Obama
"Hillary Clintonová reprezentuje staré demokratické instituce, zatímco Barack Obama je symbolem progresivní změny," říká.
Jeho kampaň, která odstartovala již před rokem, má i podobné ústřední poselství, jako má ta Obamova. Mluví se v ní o "změně", "jednotnosti" a "společném dobru všech Američanů".
Více o Samu Rasoulovi najdete na http://www.samrasoul.us