Úterní primárky ve Wyomingu, ve kterých budou republikánští voliči vybírat svého kandidáta do listopadových voleb do Sněmovny reprezentantů, současná kongresmanka Liz Cheneyová takřka jistě prohraje.
A nic na tom patrně nezmění ani předvolební spot, ve kterém svoji dceru minulý týden podpořil její otec Dick Cheney, jenž se v posledních letech jinak už politicky prakticky neangažuje. Teď ovšem Trumpa nazval "zbabělcem" a označil ho za nebezpečí pro Spojené státy.
“In our nation’s 246 year history there has never been an individual who is a greater threat to our Republic than Donald Trump.” Dick Cheney pic.twitter.com/erBPBNy8ah
— Liz Cheney (@Liz_Cheney) August 4, 2022
"Za 246 let historie naší země tady nebyl člověk, který by byl vetší hrozbou pro naši republiku, než je Donald Trump," říká Cheney. Od bývalého ministra obrany v administrativě George Bushe staršího a pak viceprezidenta USA v Bílém domě George W. Bushe by to mělo být mimořádně silné varování. Jenže v republikánské voličské základně to v současnosti tak nefunguje.
A tím méně ve Wyomingu, kde Trump v prezidentských volbách 2020 získal 70 procent hlasů, nejvíce ze všech států USA. Přesvědčovat tamní republikány, aby se mu vzepřeli, je podle listu New York Times stejné jako říkat "zdejším rančerům, aby se stali vegetariány".
Na svoji vyzyvatelku, právničku Harriet Hagemanovou, osmapadesátiletá Liz Cheneyová v posledních průzkumech výrazně ztrácela, v jednom šetření bezmála třicet procent. A pokud se nestane něco nepředvídatelného, Cheneyová v podzimních volbách už křeslo obhajovat nebude a po patnácti letech v Kongresu skončí.
Ještě na podzim 2020 přitom platila za jednu z nejvýraznějších tváří republikánů, byla třetí nejvýše postavenou zástupkyní strany ve Sněmovně reprezentantů. Její hlasování a názory se takřka z 94 procent shodovaly s politikou tehdejšího prezidenta Donalda Trumpa.
Po prezidentských volbách, ve kterých Trump v listopadu 2020 prohrál s Joem Bidenem, se ale pro Cheneyovou vše obrátilo vzhůru nohama. Jako jedna z mála výjimek mezi republikánskými politiky - a jako nejviditelnější z nich - se totiž postavila proti Trumpově ničím nepodložené kampani, že volby byly zatíženy podvody a že skutečným vítězem je on.
Trumpův útok na Cheneyovou
"Prezident Spojených států svolal tento násilný dav, shromáždil ho a zapálil oheň útoku. Vše, co následovalo, bylo jeho zásluhou. Nic z toho by se nestalo bez prezidenta," zdůvodnila Cheneyová, proč loni v polovině ledna ve Sněmovně reprezentantů hlasovala pro ústavní žalobu (impeachment) na Trumpa za útok jeho příznivců na Kongres, který se odehrál loni 6. ledna.
Cheneyová patřila k desetičlenné republikánské hrstce, která se - z celkem 211 republikánských kongresmanů ve sněmovně - při hlasování o impeachmentu přidala k demokratům. Americký Senát žalobu následně zamítl a právě Cheneyová se stala ústředním terčem Trumpovy zloby. "Je zahořklá, příšerná lidská bytost. Nepředstavuje nic dobrého pro naši politiku, pro naši zemi," vyhlásil exprezident. A v kampani před primárkami podpořil její vyzyvatelku Harriet Hagemanovou.
Republikáni v Kongresu, většinově sešikovaní za Trumpem, odvolali Cheneyovou z vedení strany ve Sněmovně reprezentantů. Její pozice jak v domovské organizaci ve Wyomingu, tak v rámci federálního republikánského vedení, se zbortila. Formálně byla ze strany vyloučena.
Pro Cheneyovou už nebylo cesty zpět a ona sama navíc ani nehodlala ze svého odporu proti Trumpově "velké lži" o údajně ukradených volbách nijak slevit. "Udělám vše, co mohu, abych zaručila, že bývalý prezident se už nikdy nepřiblíží k Oválné pracovně (Bílého domu)," reagovala na své vyloučení z republikánského vedení v Kongresu.
Loni v létě se stala místopředsedkyní zvláštní komise Sněmovny reprezentantů, která šetří okolnosti loňského útoku na Kapitol. Trump a většina republikánských politiků to ale označují za politicky motivovaný proces, pro jehož závěry nejsou žádné důkazy.
Zneužité vlastenectví
Pro Cheneyovou je to ovšem další příležitost, aby apelovala na republikánské politiky i voliče. Před třemi týdny během televizního přenosu z jednání vyšetřovací komise Trumpa obvinila, že zneužívá a "přiživuje se na vlastenectví" svých voličů.
"Jejich lásku k vlasti obrací ve svoji zbraň. Ale my si musíme pamatovat, že nelze opustit pravdu a zůstat při tom svobodným národem," uvedla Cheneyová. A podobně byl zaměřen i její poslední předvolební spot před úterními primárkami.
"Lež, že prezidentské volby 2020 byly ukradeny, je zákeřná. Přiživuje se na těch, kdo milují naši zemi," říká Cheneyová. Trump podle ní "manipuluje Američany, aby opustili své principy, obětovali svobodu, ospravedlnili násilí, ignorovali výnosy soudů a vládu zákona".
Podle kongresmanky se toto jeho "dědictví nesmí stát budoucností naší země". To je ale v tuto chvíli v USA velmi nejisté přání. Průzkumy ukazují, že přes dvě třetiny republikánských voličů si myslí, že ve volbách 2020 došlo k podvodům.
Rovněž reakce republikánů na domovní prohlídku FBI v Trumpově sídle Mar-a-Lago na Floridě v minulých dnech ukázala, že svého exprezidenta považují za oběť politického komplotu ze strany demokratů.
Cheneyová versus obraceči kabátů
FBI u Donalda Trumpa před týdnem hledala - a podle informací médií také našla - materiály, které si v rozporu s platnými zákony loni v lednu při svém odchodu odvezl z Bílého domu. Mezi dokumenty, které teď federální vyšetřovatelé v jeho sídle zabavili, mají být podle amerických médií i listiny s nejvyšším stupněm utajení.
Republikáni tomu ale nevěří. Přes sedmdesát procent z nich se zásahem FBI "silně nesouhlasí" a Trumpovo postavení mezi voliči se po zásahu jen posílilo, takřka šest z deseti republikánů by si ho nyní vybralo za prezidentského kandidáta.
Vedle všech těchto obecných průzkumů je ale právě politický pád Liz Cheneyové zcela konkrétním, názorným příkladem, jak Trump ovládl a přivlastnil si Republikánskou stranu.
V prezidentské kampani v roce 2016 přitom Cheneyová byla jednou z mála výrazných osobností strany, která jej veřejně podpořila. Řada jiných důležitých republikánů, například senátoři Ted Cruz, Marco Rubio nebo Lindsey Graham, před Trumpem varovali. Po jeho vítězství ale všichni nastoupili na jeho loď a už ji nikdy neopustili.
Proti Trumpovi byla v roce 2016 dokonce i současná vyzyvatelka Cheneyové Harriet Hagemanová. Před tehdejšími prezidentskými primárkami ve Wyomingu ho označila za "nejslabšího kandidáta". Následně ale i ona obrátila.
Konec klanu Cheneyových
Hagemanová se teď pro Trumpa stala nástrojem pomsty proti Cheneyové. "Wyoming si zaslouží kongresmanku, která stojí za vašimi hodnotami, ne tu, která vás podvádí, když se tím nejhorším možným způsobem snaží dostat vašeho prezidenta," prohlásil Trump, když ji přijel podpořit na předvolební shromáždění.
Výmluvný je také politický osud všech deseti výše zmíněných republikánů, kteří loni v lednu hlasovali pro Trumpův impeachment. Exprezident je označil za "zrádce a odpadlíky". Čtyři z nich následně sami oznámili, že v letošních volbách do Kongresu už nebudou znovu kandidovat. Tři to zkusili, ale prohráli v primárkách. Pouze dva jimi prošli a o jejich možném setrvání v Kongresu se rozhodne na podzim.
Cheneyová je už patrně smířena s tím, že se ve skupině "deseti statečných" v úterý přiřadí k většině těch, kteří na své veřejné vystoupení proti Trumpovi doplatili. Tvrdí ale, že toho nelituje. "Pokud cenou za to, že jsem se postavila na obranu ústavy, je ztráta křesla ve Sněmovně reprezentantů, tak jsem ji připravena zaplatit," řekla před dvěma týdny na setkání se svými příznivci ve Wyomingu.
Americká média opatrně spekulují, že svým tažením proti Trumpovi si Cheneyová nakonec mohla připravovat půdu pro svoji vlastní možnou kandidaturu na prezidentský úřad. Podle novinářů je to nyní ale spíše jen zbožné přání jejího nejbližšího okolí.
"Jsem na ni velmi hrdý," říká o své dceři bývalý viceprezident Dick Cheney. V tuto chvíli ale oba narazili na Donalda Trumpa a jím ovládanou Republikánskou stranu. A politický klan rodiny Cheneyových v tomto souboji dostal tvrdé K.O.