Praha/Varšava - Skupina bývalých prezidentů a vlivných politiků zemí střední a východní Evropy oslovila otevřeným dopisem amerického prezidenta Baracka Obamu.
V textu, který podepsali kromě jiných i Václav Havel nebo Karel Schwarzenberg, vyzývá americkou vládu, aby postkomunistickou část Evropy nadále považovala za jednu z priorit své zahraniční politiky.
V dopise také politici vyjadřují obavy z rostoucího tlaku Ruska na tuto část Evropy a zdůrazňují, že USA by se pod nátlakem Moskvy neměly vzdávat výstavby protiraketového štítu v Polsku a České republice.
„Dvacet let po konci studené války dnes vidíme, že státy střední a východní Evropy nefigurují na seznamu nejdůležitějších položek americké zahraniční politiky. Náš region patří k těm, o které se Američané přestali obávat (…) Je to předčasné," domnívají se signatáři.
Ačkoliv dopis vítá snahu o začátek nových vztahů mezi USA a Ruskem, dává najevo obavy, aby se Washington nedohodl s Moskvou na účet malých zemí v Evropě.
„Naše naděje, že vztahy s Ruskem se zlepší a že Moskva konečně uzná po našem vstupu do EU a NATO naši suverenitu a nezávislost, se nesplnily. Namísto toho se z Ruska stala mocnost, která prosazuje agendu 19.století metodami 21.století," vzkazují politici Obamovi.
Obávají se prý přílišných ústupků Rusku. „V našich metropolích panuje nervozita," píše se v textu k americko-ruským jednáním.
Kdyby protiraketový štít nakonec USA v Evropě nepostavily, podlomilo by to jejich důvěryhodnost v regionu, píší signatáři, ačkoliv přiznávají, že názory na instalaci protiraketové základny a radaru se v evropských zemích různí.
Autoři dále zdůrazňují, že popularita Spojených států ve střední a východní Evropě v posledních letech klesla.
„Průzkumy ukazují, že ani naše země se nevyhnuly vlně antiamerikanismu, která zasáhla v posledních letech Evropu a vedla k oslabení důvěry a podpory USA v době vlády prezidenta Bushe. Někteří politici v regionu zaplatili politickou cenu za podporu neoblíbené války v Iráku," uvádí se v dopise.
Ten bude zveřejněn dnes ve Washingtonu na konferenci, kterou spoluorganizuje politolog Ron Asmus. Politolog blízký demokratům, který byl v devadesátých letech velkým zastáncem rozšíření NATO na východ. Konference se zúčastní i bývalá ministryně zahraničí Madeleine Albrightová.